Działanie plastrów polega na tym, że umieszczone na skórze wydzielają bezpośrednio do krwi hormony, które kontrolują owulację. Mają więc działanie podobne jak pigułki antykoncepcyjne, ale ich stosowanie jest łatwiejsze.

Plastry stosujemy przez okres trzech tygodni cyklu, podczas czwartego plaster nie jest naklejany. Jeden plasterek przyklejamy do skóry na okres 1 tygodnia i w ciągu tego czasu nie musimy się martwić o zajście w ciążę.

Plaster przyklejmy na jednym z kilku zalecanych miejsc, na przykład na pośladku czy ramieniu, ważne, by miejsce nie było owłosione. Nie ściągamy go pod żadnym pozorem przez okres tygodnia. Kolejny plaster należy nakleić w innym miejscu niż poprzednio. Należy pamiętać, aby nie stosować dwóch plastrów w tym samym czasie oraz by nie przerywać stosowania plastrów, które odstawiamy jedynie w czwartym tygodniu, kiedy powinien pojawić się okres.

Plastry antykoncepcyjne mają podobne działanie do pigułek antykoncepcyjnych. Czy są bezpieczne? Na pewno są skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. Mają tę przewagę nad tabletkami, że nie wpływają szkodliwie na układ pokarmowy, szczególnie wątrobę. Odpowiednie hormony przedostają się z plastra bezpośrednio do krwi, przez co są bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia.

Stosowanie plastrów przynosi jednak efekty uboczne. Naukowcy twierdzą, ze ze względu na bezpośrednie przedostanie się hormonów do krwi kobiety, jest ona bardziej narażona na inne powikłania, na przykład na zawał serca.

Plaster ma jeszcze tę wadę, że mimo iż jest odporny na wodę, może się jednak odkleić. Wówczas występuje ryzyko niedostatecznej ochrony przed zajściem w ciążę. Poza tym plaster reguluje miesiączki, sprawia, że są one mniej bolesne.
Plaster, jak każdy środek antykoncepcyjny ma swoje wady i zalety. Najlepiej jednak przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here