Motoryzacja Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

-

Z jakichkolwiek powodów decydujemy się na przyciemnienie szyb w naszym samochodzie, musimy poznać kilka istotnych szczegółów dotyczących folii przyciemniających oraz sposobu ich samodzielnego montażu.

Nie każdy orientuje się, że kwestia przyciemniania szyb w samochodach regulowana jest odpowiednim rozporządzeniem Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej.

Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt. 5 z dnia 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 98, poz. 602 ze zmianami): każdy pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 01.02.1993 w sprawie warunków technicznych i badań pojazdów (Dz.U. z 1996r. Nr.155, poz.772) oraz przepisy regulaminu Nr.46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ określają dwie strefy wymaganego pola widzenia kierowcy:
– Do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni.
– Do tyłu w lusterka wsteczne ( wymogi wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu, o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu).

Przepisy regulaminu Nr 43 EKG ONZ pozwalają na oszklenie o przepuszczalności światła poniżej 70 % dla szyb innych niż przednie i niemających wpływu na pole widzenia kierowcy.

Pierwszą czynnością jest wyjęcie szyby z samochodu. Oczywiście można pokusić się o przyciemnianie szyby bez jej wyciągania lecz jest to mało wygodne, a efekt często daleki jest od zadowalającego.

Wyciągniętą szybę trzeba bardzo dokładnie umyć, odtłuścić jej powierzchnię i usunąć przy pomocy nożyka wszelkie nierówności, aby jej powierzchnia była całkiem gładka.

Folia posiadająca odpowiedni atest, Nożyk do tapet lub inny bardzo ostry, Płyn do mycia szyb o właściwościach odtłuszczających powierzchnie, Spryskiwacz z wodą (można wykorzystać butelkę po płynie do szyb), Plastikowa „packa” będąca w komplecie z folią, Stolik lub inne wygodne miejsce.

 • Krok pierwszy

  Wymytą szybę kładziemy na naszym stoliku roboczym (warto podłożyć pod szybę kawałek materiału, aby ta nie ślizgała się w czasie prac).

 • Krok drugi

  Czas na docięcie foli. Przy tej czynności ważnym jest, aby pozostawić ok. 1 cm zapasu folii. Ułatwi nam to znacznie montaż na szybie.

 • Krok trzeci

  Kolejną czynnością jest dokładne spryskanie szyby oraz folii (od strony kleju, po wcześniejszym usunięciu warstwy zabezpieczającej) wodą, która dając poślizg ułatwi nam „manewrowanie“ folią po szybie.

 • Krok czwarty

  Przy pomocy plastikowej packi usuwamy spod foli wodę oraz pęcherzyki powietrza. Przeciągamy „packą” od środka szyby na zewnątrz.

 • Krok piąty

  Aby nie porysować świeżo przyklejonej folii można owinąć „packę” kawałkiem materiału i spryskać ją woda. Gdy usuniemy wodę wraz z pęcherzykami, a powierzchnia jest zadowalająco gładka, możemy przystąpić do usunięcia zapasu folii, który pozostawiliśmy dla komfortu klejenia. Używamy do tego celu nożyka do tapet.

 • Krok szósty

  Gotowe! Tak zafoliowaną szybę należy odstawić na kilka godzin w cieple miejsce, aby folia dobrze przyległa i na nowo zamontować w samochodzie!

 • Gdzie szukacie porad dotyczących samochodów? Podzielcie się swoją opinią.

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę?

Przyjaźń jest bardzo ważną sprawą w życiu każdej kobiety. Dzięki niej nasze życie staje się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące. Czasami jednak przyjaciółka jest bliska nie tylko nam samym, ale także naszym domownikom. Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę, która jest traktowana jak członek rodziny?

Niedoczynność tarczycy w ciąży – wpływ na dziecko

Kobieta, która planuje zajść w ciążę, bądź też jest już w ciąży, powinna wykonać różne badania, które mają na celu ocenę stanu jej zdrowia, wczesne wykrycie ewentualnych patologii, wdrożenie odpowiedniego leczenia. Takie działanie jest niezmiernie ważne, gdyż pozwala zapobiec potencjalnym późniejszym skutkom przeoczonych chorób.

Zobacz też

Jakie są najlepsze gry logiczne?

Wśród gier logicznych godnych polecenie musi znaleźć się królewska gra czyli szachy. Ta gra niezmiennie fascynuje i pomaga w nabywaniu przydatnych umiejętności. Rozwija myślenie logiczne, pamięć oraz uwagę (umiejętność zreasumowania każdej pozycji na planszy), rozwija też wyobraźnię wzrokową. Granie w szachy pomaga kształtować takie cechy osobowości, jak obiektywizm, uczy również reakcji na niepowodzenia i konsekwencji w działaniu. Szachy pobudzają twórcze myślenie - podejście odtwórcze szybko się mści. Naśladownictwo w tej grze oznacza porażkę. Świetna rozrywka intelektualna!

Modne i piękne wanny wolnostojące

Urządzenie własnej łazienki to zadanie trudne, ale bardzo ważne. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie ono bardzo...

Gadżety religijne dla siebie i najbliższych

Gadżety religijne mogą być świetnym prezentem dla osoby, której bliskie są wartości chrześcijańskie. Wśród nich znajdują się drobiazgi codziennego...

Może Cię zainteresuje: