Motoryzacja Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

-

Powodzenie w sprzedaży samochodu zależy od tego, w jaki sposób traktowaliśmy go od dnia zakupu. Jeżeli należycie dbaliśmy o pojazd, który był regularnie serwisowany, jeśli szybko usuwaliśmy usterki, to jedyne co nam pozostaje to dokładne posprzątanie auta, umycie, nawoskowanie, zrobienie odpowiednich zdjęć i wystawienie ogłoszenia.

Niestety ogloszeń z tak zadbanymi samochodami jest niewiele. Takie okazy z reguły sprzedają się po rozreklamowaniu pocztą pantoflową.

Aby nasze auto nie czekało zbyt długo na nowego właściciela z kartką z napisem SPRZEDAM na szybie, warto poczynić kilka prostych kroków, by tę sprzedaż ułatwić.

W przypadku zakupu nowego samochodu, w czasie trwania okresu gwarancji, auto z reguły serwisowane jest w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Wszelkie przeglądy i naprawy wpisywane są do książki serwisowej. Książkę tą warto prowadzić, nawet jeśli samochód jest już po gwarancji, a my naprawiamy go we własnym zakresie czy też w serwisie nieautoryzowanym.

przygotowanie samochodu sprzedażphotoxpress.com

Wpisujmy daty i przebiegi, przy jakich zmieniany był olej, filtry, klocki, tarcze, amortyzatory czy jakiekolwiek inne części. W nieautoryzowanym serwisie po wykonanej naprawie taka informacja również może zostać wpisana do książki serwisowej i podbita pieczątką, nie jest to tylko domeną ASO.

Tego typu informacje zwiększają zaufanie potencjalnego kupującego co do naszej osoby i potwierdzają naszą dbałość o auto. Pozwalają zorientować się, co w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić.

Starajmy się sprzedawać auto w pełni sprawne. Czasami nawet małe usterki zniechęcają potencjalnych kupujących. Dopilnujmy, żeby wszystkie żarówki były sprawne, pasek klinowy nie piszczał, a akumulator był dobrze naładowany. Problemy z rozruchem auta mogą odstraszyć nabywcę, nawet jeśli to tylko kwestia starego akumulatora, co może wzbudzić podejrzenia.

Auto oczywiście należy sprzedawać czyste i dokładnie wysprzątane wewnątrz. Jeśli na lakierze są widoczne lekkie rysy, warto zamaskować je przy pomocy pasty polerskiej.

Nie czyśćmy natomiast silnika zbyt dokładnie. Zbytnio wyczyszczony silnik może świadczyć o próbie usunięcia śladów wycieków oleju. Przedział silnikowy warto utrzymywać we względnej czystości. Przy okazji regularnego serwisowania przeczyśćmy obudowę filtra powietrza, plastikową pokrywę silnika, a podczas wymiany płynu hamulcowego czy chłodniczego dokładnie wyczyśćmy zbiorniczki na te płyny. Takie czynności w zupełności wystarczą, aby pod maską było w miarę czysto.

Uwaga!

Istotną sprawą są zdjęcia, jakich chcemy użyć do zobrazowania naszego auta w ogłoszeniu. Nie róbmy ich zaraz po umyciu auta, kiedy lakier jest jeszcze mokry. Każdy, kto choć trochę zna się na marketingowych „trikach” handlarzy od razu zwietrzy w tym podstęp.

Zdjęcia zróbmy tak, aby auto wygladało na nich dynamicznie. Fotka auta z zapalonymi światłami, delikatnie skręconymi kołami, zrobiona z małej wysokości nad ziemią i pod kątem, ukazująca jednocześnie przód i bok auta, wygląda znacznie bardziej zachęcająco niż sztampowe zdjęcia z przodu czy z boku.

Pamiętajmy, aby w momencie sprzedaży auto miało aktualny przegląd i ubezpieczenie pozwalające nabywcy na legalne poruszanie się autem po drogach. Możliwość poruszania się autem od razu po ewentualnej decyzji o zakupie, na pewno pomoże w przekonaniu niezdecydowanego kupującego.

sprzedaż samochodu jak sprzedaćphotoxpress.com

Jak wiele czynności związanych z samochodem wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Po co i jak wygląda świadectwo pracy?

W sytuacji, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, zatrudniający zobowiązany jest do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Sposób przygotowania tego dokumentu reguluje Kodeks pracy (art. 97) oraz Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Jak ustawić awatar na GG?

Awatar to obrazek, który jest widoczny dla naszych znajomych. Może być to nasze zdjęcie, ale może to być również jakakolwiek grafika, którą uznamy za wartą pokazania.

Zobacz też

Wystrój salonu w stylu angielskim

Styl angielski jest przede wszystkim przytulny i ciepły, idealny dla osób lubiących klimat wiejskiego domu, domatorów, ludzi ceniących sobie wygodę.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: