Motoryzacja Zapchany filtr paliwa - objawy, przyczyny

Zapchany filtr paliwa – objawy, przyczyny

-

Długo nie wymieniany filtr nie zawsze jest jedynym źródłem problemu. Problem może być związany ze złą jakością paliwa. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zawarte w paliwie zanieczyszczenia. Czasami może nam się zdarzyć zatankowanie ropy złej jakości lub na przykład ropy o parametrach letnich w okresie niskich zimowych temperatur. W tym drugim przypadku problemem jest parafina wydzielająca się z oleju napędowego właśnie w wyniku niskich temperatur. Olej letni potrafi zablokować filtr już przy temperaturze 0oC, olej przejściowy przy -10oC, a zimowy gdy temperatura spadnie poniżej -20oC.

Tyle o temperaturach mówią normy. Niestety paliwo na naszych stacjach bardzo często nie spełnia tych norm.

Inną przyczyną spotykającą zarówno auta z silnikami diesla, jak i benzynowymi jest kwestia zawartej w paliwie wody. Woda ta lubi zatrzymywać się w zabrudzonym filtrze i przy ujemnych temperaturach zamarza, tworząc lodowe zatory w układzie paliwowym.

Dowodem największego niedbalstwa ze strony kierowcy, jest doprowadzeni do zapchania filtra paliwa przez zanieczyszczenia. Paliwo może i nie jest idealne, ale przy regularnie wymienianym filtrze do czegoś takiego nigdy nie powinno dojść.

Przed nadejściem sezonu zimowego warto jest pomyśleć o wymianie filtra paliwa. Zwłaszcza jeśli z przebiegu wynika, że wymiana powinna być dokonana w najbliższych dniach, nie należy tego odkładać, tylko przed nadejściem mrozów filtr wymienić.

Zamarznięta woda, wytrącona parafina, czy gruba ilość brudu mogą powodować problemy z uruchomieniem auta. W czasie jazdy samochód może przerywać, może nie wkręcać się na obroty, gdyż przy ich wyższych wartościach będzie mu po prostu brakowało paliwa.

Na jakość paliwa i czystość filtra szczególnie wyczulone są nowoczesne silniki diesla. Ze względu na większe skomplikowanie niż auta benzynowe regularne wymiany filtra są szczególnie ważne. Niedopilnowanie tego może prowadzić do awarii bardzo drogich w naprawie, takich jak uszkodzenie pompy wtryskowej czy wtryskiwaczy.

Na szczęście nowsze diesle wyposażone są w pewnego rodzaju zabezpieczenia, pomocne w ochronie naszego silnika. Filtry paliwa wyposażane są w podgrzewacze przeciwdziałające osadzaniu się parafiny czy zamarzaniu wody. Również stosowane są czujniki informujące o zebraniu się wody w odstojniku filtra.

Istotne jest aby tych sygnałów nie lekceważyć i wiedzieć co onaczają.

Czy Wasz samochód często się psuje? Jak często robicie przegląd techniczny?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

2 KOMENTARZE

  1. Skutecznosc filtra wzrasta wraz z czasem tz. im jest bardziej zanieczyszczony tym dokładniej filtruje az do całkowitego zatrzymania przepływu ,wiec zapchany zanieczyszczony filtr nie spowoduje uszkodzenia pompy czy wtrysków , wynika to z teori filtrowania wiedza dostepna dla inz chemii

  2. Wszystko wina kierowcy, jasne, po wymianie filtra zrobiłem 2000 km i zaczęły się cuda wianki, szukałem rozwiązania a nie obwiniania o przyczyny i niedbalstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pielęgnować paznokcie i skórki?

Oprócz zdrowo wyglądającej płytki paznokcia (lekko różowa, błyszcząca) ważny jest również wygląd przylegającej do niej skóry. Powinna ona być nawilżona i gładka, a jeśli nie chcemy aby sprawił nam większych problemów powinna być również bez tzw. „zadziorków”.

Zobacz też

Wymiana deski rozdzielczej

Wymiana deski rozdzielczej nie należy do zadań łatwych, prostych i przyjemnych. Wymiana deski na dodatek z reguły związana jest z jakąś powypadkową jej historią, co dodatkowo nie poprawia nastroju przy pracy. Czasami jednak deski nie trzeba wymieniać, bo nie jest uszkodzona, ale trzeba ją zdemontować, aby dostać się do elementów znajdujących się pod nią.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: