Nornica ruda Myodes glareolus jest jednym z drobniejszych gryzoni nornikowatych. Charakteryzuje się szarym ubarwieniem, wydłużonym ciałem. Długość tułowia osiąga 10 cm, ogona 5 cm. Ma duże oczy i lekko zaokrąglony pyszczek. Jest płochliwym ssakiem. Pod ziemią buduje system skomplikowanych korytarzy z wejściami. Gniazda najczęściej zakłada pod pniami czy głębiej w ziemi. Nornica prowadzi zmierzchowo–nocny tryb życia. Doskonale wspina się po pniach i gałęziach drzew.

Nornice żywią się liśćmi, nasionami, korą, owocami, kłączami, nadziemnymi częściami roślin. Mogą żerować także na korze młodych drzew.

Walkę z nornicami można rozpocząć od likwidacji dogodnych warunków do ich bytowania. Teren naszych działek, sadów powinien być systematyczne odchwaszczany. Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać resztek roślinnych w ogrodzie. Przekopujmy także miejsca, gdzie bytują gryzonie.

Jedną z metod jest wbijanie w ziemię tyczek z zawieszonymi puszkami lub butelkami. Poruszone konstrukcje przenoszą drgania wprost do ziemi.

Kolejną metodą jest hodowla odpowiednich roślin. Muszą to byś gatunki nielubiane przez gryzonie. Są to czosnki, nostrzyki, wilczomlecze. Dodatkowo części tych roślin możemy wkładać do nor. Możemy stosować też potrzaski, pułapki. Jednak do tych wszelkiego typu odstraszaczy czy to zapachowych, czy akustycznych nornice szybko się przyzwyczajają. Naturalnym wrogiem nornic jest kot domowy.

Niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych metod jest położenie siatki na terenie ogrodu czy boiska. Siatki wykonane są z tworzywa PCV, które może przetrwać kilkadziesiąt lat. Nie gniją i nie korodują. Może być metalowa lub plastykowa. Rozkłada się ją na całym terenie, pamiętając o nakładkach w miejscach łączenia. Siatkę wkopuje się na głębokość około 10 cm. Następnie robimy nasyp z ziemi.

Wybierając siatkę, zwróćmy uwagę na jej oczka. Nie powinno być ono mniejsze niż 15 mm. Umożliwi to roślinom prawidłową wegetację. Nie ograniczy rozwoju ich systemu korzeniowego. Siatki najlepiej wkopywać przed założeniem trawnika w ogrodzie, by ograniczyć zniszczenia w zagospodarowaniu terenu.

Znacie inne skuteczne sposoby na pozbycie się nornic? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?
Następny artykułOgród francuski – cechy charakterystyczne, jak zaprojektować?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here