Dzięki temu otrzymamy także ciągłość kwitnienia i owocowa na naszych działkach. Dobrym pomysłem jest naszkicowanie planu działki i rozrysowanie jej poszczególnych części. Kolejnym etapem będzie rozplanowanie w terenie, zakup narzędzi, materiałów roślinnych, nawozów, nasion itp.

Zanim zaczniemy zakładać warzywnik, posiejmy na terenie nawozy zielone. Najlepszymi roślinami na nawozy zielone są jednoroczne rośliny z rodziny motylkowych tj. wyka, seradela, łubin. Bardzo ważnym elementem w zagospodarowaniu działki jest następstwo roślin. Powinniśmy tak komponować warzywa i owoce, aby przez cały sezon móc w pełni korzystać z naszych zbiorów.

Wczesne warzywa to przede wszystkim: rzodkiewka, sałata, szczypiorek, groszek zielony. Latem warzywniki obfitują w marchew, fasolę szparagową, ogórki itp. Na działkach mniejszych nieopłacalne staję się sadzenie ziemniaków.

W przypadku drzew i krzewów owocowych gatunki również dobierajmy w taki sposób, by stale cieszyć się zbiorami. Dla większości roślin sadowniczych najbardziej korzystnym terminem sadzenia jest jesień. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu gleby. Powinno być ona odchwaszczona, doprowadzona do odpowiedniego pH. Dbajmy o to, by korzenie jak najszybciej znalazły się w glebie. Przed zimą wokół pni drzewek usypujemy kopczyki, które chronić będą przed niskimi temperaturami m.in. nasadę pnia. Podobnie sadzimy krzewy owocowe.

Najwcześniej w owocowanie wchodzą odmiany jabłoni Malus domestica ‚Oliwka Żółta’, Malus domestica ‚James Grieve’. Późniejszymi odmianami jabłoni są: Malus domestica ‚Idared’, Malus domestica ‚Gloster’ czy Malus domestica ‚Melrose’. Do wczesnych odmian gruszy należą: Pyrus communis ‚Lipcówka Kolorowa’, Pyrus communis ‚Isolda’, Pyrus communis ‚Faworytka’. Znacznie późniejsze są: Pyrus communis ‚Komisówka’, Pyrus communis ‚Komisówka’.

Uwaga!

Przeważnie na część sadowniczą przeznacza się ok. 1/3 powierzchni całego terenu. Przy małych działkach występuje konieczność selekcji gatunków roślin sadowniczych. Można także uprawiać karłowe odmiany drzew owocowych. Można je wtedy sadzić co 1,5–2 m w rzędzie. Dodatkowo wiśnie i brzoskwinie tolerują mocne cięcie. Krzewy porzeczek, malin, agrestu można lokalizować wzdłuż muru, ogrodzenia.

Ważne jest to, by części działki nie kolidowały ze sobą. Drzewa wysokie powinny być umiejscowione w taki sposób, by nie ograniczały dostępu światła innym roślinom, które go potrzebują. Przy lokalizacji działki w pobliżu drogi pamiętajmy o stworzeniu pasa zieleni izolacyjnej, której zadaniem będzie pochłanianie spalin, kurzu.

Macie działki? Co na nich uprawiacie i jak o nie dbacie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak hodować jałowce?
Następny artykułJakie kwiaty na działkę?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here