Oto kilka informacji, dotyczącej historii tego zabytku oraz możliwości zwiedzania go przez turystów. Jest on jedną z największych atrakcji Borów Tucholskich:

– Akwedukt w Fojutowie ma długość 75 m i uważany jest za największy obiekt tego rodzaju w Polsce. Ma szerokość 16 m. Miał on ułatwić doprowadzanie wody z Brdy do łąk, które znajdują się okolicach Czerska. Wykorzystywano go również do spławiania drewna;

– Ów zabytek architektury hydrotechnicznej został wybudowany w latach 1845-49. Stanowi skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Warto zaznaczyć, iż jest jedną z trzech budowli tego rodzaju, które można podziwiać na Wielkim Kanale Brdy;

– Do jego budowy wykorzystano kamienie oraz żółtą cegłę, które następnie zostały połączone wapnem. Aby zapobiec przeciekom, został uszczelniony watą szklaną i lepikiem. Jednak w latach siedemdziesiątych podjęto decyzję o przeprowadzeniu remontu sklepienia. Został ono wyłożone płytami żelbetonowymi. Ostatni, i zarazem generalny, remont zakończył się w 2002 roku. Jego celem było odzyskanie pierwotnego wyglądu obiektu. Brzydkie żelbetonowe płyty zastąpiono płytkami.

– Różnica w pomiędzy lustrami krzyżujących się rzek wynosi około 9 m;

– Tenn ciekawy obiekt nawiązujący do rzymskiej tradycji budowlanej, został udostępniony turystom do zwiedzania. Akwedukt znajduje się przy trasie Tuchola=Czersk. Pod sklepieniem kanału znajduje się kładka, z której mogą skorzystać zwiedzający to miejsce. Spacer ten umożliwia przejście wzdłuż Czerskiej Strugi na drugą stronę kanału. W związku z tym, że jest on nietuzinkową atrakcją, nie ma problemu z dojechaniem do niego, zaś w jego pobliżu znajdują się tablice informacyjne dotyczące jego historii, wyjątkowego charakteru oraz wartości materialnych.

Zwiedzaliście kiedyś akwedukt w Fojutowie? Czy znacie jakieś inne polskie akwedukty, które warto zwiedzić? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – informacje
Następny artykułMost w Stańczykach – zwiedzanie

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here