Oto kilka informacji dla osób zainteresowanych zwiedzeniem tego obiekt:

– Mosty w Stańczykach należą do najwyższych w Polsce. Ich wymiary to: długość – 200 m, zaś wysokość 36m. Jest to żelbetowa konstrukcja, która składa się z pięciu przęseł. Charakteryzują się one taką samą długością łuków wynoszącą 15 m;

– Obiekty w Stańczykach nazywane są również „akweduktami Puszczy Romnickiej”. Można spotkać się z określeniem ich mianem „wiaduktów północy”. Wynika to z faktu, że zostały one wybudowane z zachowaniem doskonałych proporcji. Natomiast zdobienia filarów nawiązują do elementów, które można zobaczyć na akweduktach w Pont du Gard. Mosty znajdują się nad Błędzianką. Ich konstrukcje łączą dwa brzegi jej doliny;

– Był to fragment magistrali z Chojnic do Olity (w kierunku Wilna). Była ona budowana w latach 1917-18. W Stańczykach jako pierwszy obiekt powstał most południowy, a później most północny. Wybuch wojny przerwał budowę magistrali, a po jej zakończeniu kontynowanie tej inwestycji straciło sens. Uruchomiono jedynie docinek, który wybudowano wcześniej;

– Wiadukty można zwiedzać codziennie od godziny 8 rano do zachodu słońca. Obowiązują bilety wstępu. Młodzież ucząca się, studenci, emeryci oraz renciści mogą liczyć na ulgowe bilety. Natomiast dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

Uwaga!

Mosty w Stańczykach to również ulubione miejsce pasjonatów skoków bungee i skoków wahadłowych. Jednak ze względu na zły stan techniczny, oficjalnie zostały one zabronione. Oczywiście nie oznacza to, że zakaz ten jest przestrzegany. Jednak w takim przypadku warto wiedzieć, że skaczemy wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Zwiedzaliście kiedyś Most w Stańczykach? Jakie jeszcze znacie podobne miejsca w Polsce? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkwedukt w Fojutowie – zwiedzanie
Następny artykułJak sprawdzić jakość sygnału sieci?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here