Możliwości zwiedzania za darmo jest bardzo dużo – w Stambule znajduje się ponad 2600 meczetów, 120 kościołów, 26 synagog oraz dziesiątki pałaców, muzeów i pomników.

Inaczej niż w przypadku Hagi Sofii, bizantyjskiej świątyni o ogromnym znaczeniu historycznym, nie płacąc ani jednej liry możemy dostać się do Błękitnego Meczetu. Jest to XVII-wieczny, najokazalszy z tutejszych meczetów, stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych. Ściany świątyni, przy której ustawiono sześć minaretów, zdobi 21 tysięcy błękitnych płytek fajansowych.

Bezpłatne jest również wejście do Meczetu Sulejmana, drugiego co do wielkości miejsca kultu w mieście, położonego na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Za darmo podziwiać można pobliski Hipodrom – niezachowaną budowlę bizantyjską, w miejscu której znajduje się plac z dwoma obeliskami i Kolumną Wężową.

Choć niełatwym zadaniem będzie przekonanie sprzedawców, że bazary w Stambule naprawdę podziwiamy z pustymi kieszeniami, takie zwiedzanie jest jak najbardziej możliwe. Zarówno Kryty Bazar, jak i Bazar Egipski to zresztą przede wszystkim atrakcje turystyczne i nie najlepsze miejsca na zakupy. Niemniej jednak obydwa potrafią zachwycić mnogością oferowanych przypraw, biżuterii, chust i dywanów.

Za darmo można zobaczyć również położoną w azjatyckiej części miasta fortecę Anadolu Hisari oraz wiele terenów zielonych, między innymi park Arboretum Ataturk, Gulhane Park oraz Yildiz Park. Ponadto, o ile stać nas na dopłynięcie, warto odpocząć na Wyspach Książęcych, na które wstęp jest bezpłatny.

Raz w tygodniu swoje zbiory udostępnia oszczędnym turystom Istanbul Modern czyli muzeum sztuki współczesnej. Bilety, które uprawniają nas do zobaczenia licznych galerii i projekcji filmowych, są tutaj całkowicie bezpłatne w każdy czwartek. Codziennie, oprócz niedziel i poniedziałków, za darmo zobaczyć można Muzeum Malarstwa i Rzeźby (Resim ve Heykel Muzesi). Znajdują się tutaj prace nie tylko tureckich artystów, ale również twórców takich jak Henri Matisse czy Pablo Picasso.

Darmowy jest wstęp na jazzowe i filmowe festiwale odbywające się w Stambule: International Istanbul Jazz Festival, Akbank International Jazz Festival, Mountain Film Festival, Istanbul International Short Film Festival.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zobaczyć za darmo w Barcelonie?
Następny artykułCo można zobaczyć za darmo w Brukseli?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here