Największym miastem Majorki i zarazem stolicą całego regionu Balearów jest Palma de Mallorca. Tutejszy port jest jednym z najważniejszych na Morzu Śródziemnym, lotnisko jednym z najbardziej ruchliwych w Europie, a samo miasto – jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na świecie.

Cieszyć się tu można nie tylko palmami i górującymi nad wyspą słońcem, ale również wartościowymi zabytkami. Najważniejszy z nich to Katedra La Seu – gotycki budynek, który powstał w miejscu dawnego meczetu. Świątynię, którą budowano przez ponad 400 lat, ozdabiają witrażowe rozety składające się z tysięcy kawałków barwnego szkła. Tuż przy katedrze znajduje się Palau de l’Almudaina – pałac, który pełnił niegdyś rolę siedziby zarządców mauretańskich, a później królów Majorki. Warto zobaczyć również XIII-wieczną Bazylikę św. Franciszka i położony na wzgórzu zamek Bellver.

Na północnym-zachodzie Majorki zobaczyć trzeba półwysep Formentor, który oferuje spektakularne widoki. Wspaniały pejzaż podziwiać można tutaj z drogi prowadzącej do el Far de Formentor – latarni morskiej z 1860 roku. Pełna serpentyn droga prowadzi również do innego widowiskowego miejsca, którego nie można pominąć – zatoki Sa Calobra. Wrażenie robią tutaj wysokie skaliste klify oraz wąwóz Torrent de Pareis.

Na Majorce ruszyć można śladami Fryderyka Chopina, z którym związana jest malownicza Valldemossa. Wioska położona 17 kilometrów od stolicy, gościła kompozytora i pisarkę George Sand, którzy spędzili tu wspólnie trzy miesiące. W Valldemossie warto zwiedzić klasztor Kartuzów, w którym zatrzymała się słynna para i w którym znajdują się pamiątki ich pobytu. Zaledwie 10 kilometrów dalej znajduje się inna wioska, która przyciągała wielu artystów. Deia zachwyca turystów średniowiecznym klimatem, wąskimi uliczkami na stromym zboczu i sadami oliwnymi. Na cmentarzu przy tutejszym niewielkim kościele spoczywa Robert Graves, który spędził tu większość życia.

Miasteczkiem, do którego trzeba się wybrać, jest również Soller. Warto skorzystać z zabytkowej kolejki wąskotorowej, łączącej Palmę z miasteczkiem oraz z tramwaju prowadzącego następnie do Puerto de Soller, jedynej naturalnie ukształtowanej przystani na zachodnim wybrzeżu Majorki. Kolejka prowadzi przez góry, skąd roztacza się przepiękny widok na wyspę.

Na drugim krańcu Majorki znajdują się najciekawsze jaskinie, pełne stalaktytów i stalagmitów Coves des Hams i Coves del Drac.

Czy byliście kiedyś na Majorce? W które miejsce wyspy wrócilibyście najchętniej? Czekamy na Wasze wypowiedzi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZatrudnianie pracowników w Organizacjach Pozarządowych
Następny artykułCo warto zobaczyć w Holandii?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here