Obiekt wykonany ze zbrojonego betonu jest najwyższą zaporą oraz budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jej wysokość to 81,8 metrów, zaś długość wynosi 664 metry. Zapora waży ok. 2 mln ton. Zapora utworzyła jezioro o pojemności 474 mln m3 oraz powierzchni ponad 2100 ha. W najgłębszym miejscu zbiornika ma 60 metrów głębokości. Przy zaporze wybudowano hydroelektrownię wodną.

SolinaFot. sxc.hu

Jednym z punktów programu zwiedzania zapory i elektrowni wodnej w Solinie jest seans filmowy. Jest on poświęcony zagadnieniom dotyczącym energii odnawialnej. Następnie odbywa się prezentacja gablot o odnawialnych źródłach energii. Można też zobaczyć dokumentalny zapis budowy zapory w Solinie. Ostatnim i zarazem najważniejszym punktem programu jest zwiedzani zapory i elektrowni Solina. Turyści oglądają halę produkcyjną elektrowni oraz dwie galerie – nr 1 i nr 2. Galeria nr 1 znajduje się 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. W Galerii nr 2 na zwiedzających mogą zobaczyć tzw. fugę oszczędnościową. Jest to jedna z 28 szczelin, znajdująca się pomiędzy najwyższymi sekcjami. W trakcie wizyty w obu galeriach turyści poznają zasady funkcjonowania obiektu czy sposoby uszczelniania podłoża.

Działa tam Centrum Informacyjne Energii Odnawialnej, którego celem jest popularyzacja produkcji czystej energii oraz promowanie podstaw mających na celu ochronę środowiska naturalnego.

Uwaga!

Zaporę i elektrownię wodna w Solinie można zwiedzać przez cały rok. Od 1 maja do 30 września w dni powszednie – od 9.00 do 17.00, zaś w niedzielę i święta – od 9.00 do 15.00. od 1 października do 30 kwietnia dni powszednie 9.00 do 15.00. Zwiedzanie dla osób indywidualnych (do 15 osób w grupie) o godzinach: 10.00, 12.00, 14.00. Grupy zorganizowane (powyżej 20 osób) mogą zwiedzać obiekt od 9.00 do 17.00 i po wcześniejszym umówieniu się.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach
Następny artykułCo warto zobaczyć w Łańcucie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here