Do naszych czasów przetrwały położone na jego terenie pawilony i zabudowania gospodarcze. Ta dawna rezydencja magnacka jest obecnie siedzibą muzeum. Do najpiękniejszych sal zamku należą Sala Kolumnowa, Sala Balowa, Jadalnia Wielka oraz Teatr Wielki. Zamek w Łańcucie słynie także z zabytkowej Powozowni (z kolekcją powozów konnych Potockich oraz zakupionych przez Muzeum-Zamek w Łańcucie) i Muzeum Ikon (eksponaty pochodzące z XV–XX wieku). Ciekawostkę stanowi także fakt, że znajduje się tam jedna z najlepiej zachowanych bibliotek magnackich. Liczy ona ponad 22 tysiące książek.

Do innych miejsc wartych zobaczenia w tym parkowo-pałacowym kompleksie należą: oranżeria z przełomu XVIII/XIX wieku, neogotycki zameczek romantyczny w stylu neogotyckim, ujeżdżalnia z XIX wieku (obok niej znajdują się „zabytkowe” koty tenisowe) czy stajnie cugowe – z lat 1898–1902 wraz z zabytkowymi boksami dla koni (ekspozycja paradnych uprzęży). Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku w Łańcucie, to wycieczki należy zgłaszać przynajmniej na 3 tygodnie przed planowanym przyjazdem lub za pośrednictwem biur turystycznych. Ekspozycję można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, w grupach nie większych niż 25 osób.

W Łańcucie znajduje się także jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej. Jest to synagoga z 1761 roku, która została wybudowana w stylu wschodnim. Wewnątrz można podziwiać wystrój pochodzący z XVIII–XX wieku. Na uwagę zasługują, m. in. polichromia oraz wystawa judaików. Żydowską świątynię można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Na starym cmentarzu żydowskim (założonym w XVII wieku) znajduje się z grób słynnego cadyka, Naftali Horowitza.

Siedzibą Muzeum Gorzelnictwa jest klasycystyczny dworek z 1883 roku. Obiekt ten znajduje się na terenie Fabryki Wódek „Polmos Łańcut”. Można tam zapoznać się z historią polskiego gorzelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju tej branży gospodarczej w Łańcucie. Eksponatom „towarzyszą” wnętrza muzealne z XIX wielu. Muzeum udostępnione jest turystom po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Uwaga!

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez spaceru po tutejszej starówce. Można tam podziwiać kamienice, wybudowane w XVII wieku, przebudowywane od XIX w. i na początku wieku XX. Na terenie miasta znajdują się także zabytkowe wille i dworki z XIX i XX wieku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć nad Soliną?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Rzeszowie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here