Starówka w Rzeszowie ma kształt nierównomiernego czworoboku. Warto pamiętać, że to, co możemy obecnie podziwiać, znacznie różni się od pierwotnego wyglądu. Do naszych czasów nie przetrwała pierzeja zachodnia. Rynek otaczają jednopiętrowe lub dwupiętrowe kamieniczki, które powstały w okresie XV–XIX wieku. Również tam znajduje się ratusz miejski, któremu kształt architektoniczny nadano w XIX wieku, choć początki jego powstania sięgają XVI wieku.

Trudno sobie wyobrazić zwiedzanie tego miasta bez wyprawy w tutejsze podziemia. Mowa o podziemnej trasie turystycznej „Rzeszowskie Piwnice”. Na głębokości 0,5–10 m pod płytą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach znajduje się 15 korytarzy oraz 25 piwnic. Długość trasy wynosi 369 m. Piwnice powstały w okresie XIV–XVIII w. Dla zwiedzających przygotowano ekspozycje, przybliżające historię i dzieje miasta.

RzeszówFot. sxc.hu

Pałac Lubomirskich został wybudowany na początku XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącej tu rezydencji. W 1995 roku utworzono tu Muzeum Prawa. Poza tym pałac pełni funkcję kulturalną jako miejsce, w którym odbywają się koncerty czy przedstawienia. Natomiast letni pałac Lubomirskich jest siedzibą filii Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to warto zobaczyć kościół pw. Św. Stanisława i św. Wojciecha (XVII i XVIII wiek) oraz zespół klasztorny Bernardynów z drugiej połowy XVII wieku (to także miejsce odpustowe). Zakon pełnił nie tylko funkcją sakralną. Nadano mu także charakter obronny. Warto również wspomnieć o kompleksie budynków popijarskich z przełomu XVII i XVIII wieku. Byłe kolegium to obecnie siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego. W klasztorze funkcjonuje Muzeum Okręgowe. Do naszych czasów przetrwał kościół pw. św. Krzyża nazywany gimnazjalnym. Na terenie miasta Rzeszowa znajdowały się dwie synagogi. Pierwsza powstała na przełomie XVI i XVII wieku i obecnie jest siedzibą Archiwum Państwowego. Druga wybudowana w XVII wieku to Biuro Wystaw Artystycznych. W Rzeszowie znajduje się także cmentarz, który został założony w XVIII wieku.

Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na dwa obiekty, które znajdują się za wspominanym wyżej kompleksem klasztornym. Są to budynki NBP oraz Banku PKO. Oba gmachy wybudowane na początku XX wieku reprezentują styl eklektyczny. Wzrok przyciągają także secesyjne wille „Pod Kasztanami”.

Uwaga!

W Rzeszowie można zwiedzić następujące placówki muzealne: Muzeum Okręgowe, Etnograficzne, Historii Miasta Rzeszowa, Diecezjalne, Łowiectwa, Dobranocek, Mleczarstwa, Prywatne Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie oraz Opowiadania.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Łańcucie?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Przemyślu?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here