W mieście znajduje się klika, ciekawych kamienic. Warto zatrzymać się przy budowlach przy następujących ulicach: Stary Rynek 2, ul. Gdańskiej 20 (siedziba Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), ul. Gdańskiej 33, ul. Stary Port 1-3, Pl. Wolności 1 oraz ul. Królowej Jadwigi 2. Z innych budowli warto na chwilę zatrzymać się przy Hotelu „Pod Orłem”, kamiennej studzience na Starym Rynku, Hali Targowej z początku XX wieku, gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z XVIII wieku, wieży ciśnień z końca XIX wieku.

Nie można zapomnieć o „Wenecji Bydgoskiej” (kompleks budynków z XIX i początku XX wieku, wybudowanych nad Młynówką) i o starym Kanale Bydgoskim.

Przy ul. Augusta Cieszkowskiego znajduje się kompleks secesyjnych kamienic. Zostały one wybudowane na przełomie XIX i XX wieku.

Mury miejskie znajdują się w południowo-zachodniej części Starego Miasta. Powstały w XVII wieku. Pozostałością po systemie obronnym jest baszta z przylegającymi do niej czterema skarpami.

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez zobaczenia spichlerzy, W Bydgoszczy przetrwały aż trzy tego rodzaju budowle. Dwie z przełomu XVIII i XIX wieku znajdują się przy ul. Grodzkiej. Zostały one wybudowane techniką szachulcową. Spichlerz holenderski powstał pod koniec XVIII wieku. Są one siedzibą Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Na Wyspie Młyńskiej można podziwiać budynki młyńskie i spichrze z XIX wieku. Znajduje się tam także brukowana ulicą Mennica. Do najciekawszych budowli należy tzw. „Biały Spichrz” z XVIII wieku z gotycką piwnicą z XV wieku. Budynek ten jest siedzibą oddziału Muzeum Okręgowego.

Zespół urbanistyczno-architektoniczny „Sielanka” – pod tym pojęciem kryje się kompleks, będący miastem-ogrodem. Powstał on w 1910 roku. W tereny zielone zostały wkomponowane wille z początku XX wieku. Można tam podziwiać formy eklektyczne, nawiązujące do klasycyzmu i baroku.

Uwaga!

Z innych miejsc wartych zobaczenia w Bydgoszczy należy wymienić: ratusz z XVII wieku (przebudowany w późniejszych latach), Cmentarz Starofarny z XIX wieku ( m. in. groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko – francuskiej w 1870–1871 roku), kościół ewangelickoaugsburski pw. Zbawiciela z XIX wieku czy cerkiew prawosławną p.w. św. Mikołaja.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Szczecinie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here