Kanion Tara oferuje z kolei możliwość odbycia zapierającego dech w piersiach raftingu! Wąskie przejścia, spływy i kaskady, przepaście i strome brzegi są doskonałe dla wszystkich kajakarzy szukających przygód. Kanion ma 93 km długości i jego dno sięga głębokości 1300 m, w niektórych miejscach. Zaledwie sześć lat po ogłoszeniu Yellowstone jako pierwszego na świecie parku narodowego, na terytorium Biogradskiej góry znalazł się chroniony dekretem księcia obszar zieleni i krajobrazów, gdzie natura od dawna opiera się wpływom współczesnej cywilizacji. Czarnogóra to jednak nie tylko piękna, dzika natura, ale również ciekawe miasta. Kotor jest jednym z najpiękniejszych nadmorskich ośrodków, położonym w otoczeniu wielkich gór, które wiszą nad Morzem Śródziemnym.

BudvaFot. sxc.hu

Tutejsze wybrzeża świadczą o burzliwych dziejach i wielowiekowej cywilizacji oraz wielokulturowej mozaice, jaką jest czarnogórskie społeczeństwo. Inną wartą odwiedzin miejscowością jest Budva. Legenda mówi, że Budva założona została przez Cadmo, syna fenickiego króla Agenona, po tym jak został wygnany z Teb.

Przechadzając się wzdłuż pięknej, ścieżki nad skalistym wybrzeżem, wiejskimi drogami poprzecinanymi klifami oraz zielonymi dolinami krasowymi oraz wiecznie zielonymi lasami, można poczuć niepowtarzalny klimat tego regionu, gdzie natura współżyje z urokliwymi domkami zbudowanymi z kamienia. Na uwagę zasługuje również Klasztor Ostrog – największe sanktuarium w Czarnogórze i jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu w Europie Południowej. Położony niezwykle malowniczo, wysoko na skalistym masywem górskim, często zawoalowane jest przez chmury i mgły, co dodaje mu dodatkowego charakteru mistycznego centrum.

Ukoronowaniem pobytu może być wypad nad Jezioro Szkoderskie, największe jezioro na Bałkanach oraz jedno z ostatnich bagien słodkowodnych. Jest to również ostatnie siedlisko pelikanów oraz największe schronienie tych bajecznych ptaków w Europie.

Uwaga!

Czarnogóra jest znacznie mniej rozreklamowana niż np. Chorwacja, co sprawia, że jest idealną destynacją dla ceniących sobie ciche, indywidualne zwiedzanie. Mimo słabiej rozwiniętej infrastruktury turystycznej oferuje noclegi w klimatycznych gospodach oraz bardzo podobne pejzaże i zabytki, co zalana tonami odwiedzających Chorwacja. Wielu podróżników, którzy odwiedzili ten kraj podkreślają, że Czarnogóra pełna jest tak samo malowniczych zakątków jak legendarne już Split czy Dubrownik.

Chcielibyście wybrać się do Czarnogóry? A może już byliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Maroku?
Następny artykułCo warto zobaczyć na Cyprze?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here