Dla tych, którzy lubują się w zwiedzaniu zabytków i zgłębianiu tajemnic historii, najdoskonalszą formą odkrycia Maroka będzie udanie się szlakiem Miast Imperialnych. Na trasie tej nie można ominąć przede wszystkim intrygującego miasta Fez, złotego Meknesu, magicznego Marrakeszu oraz nowoczesnego Rabatu – obecnej stolicy Królestwa.

Olbrzymie, tętniące życiem miasto Fez, nazywane przez podróżników „Atenami Afryki”, często określane mianem „białego miasta”, zawdzięcza ten przydomek pobielanym ścianom domów medyny, wpisanej w 1976 roku na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To co najbardziej charakterystyczne w Fezie to oczywiście starodawne garbarnie, które przenoszą turystów, w świat sprzed kilku stuleci, gdy skóry wyprawiano i farbowano w 100% ręcznie.

Najważniejszym przystankiem na szlaku Miast Imperialnych jest jednak owiany legendami i zapachem drzew pomarańczowych Marrakesz. Położone na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków komunikacyjnych miasto, stało się stolicą w 1055 roku. Sławna, wręcz mityczna Dżema el-Fna – plac bez meczetu, co roku przyciąga swym urokiem tysiące turystów z całego świata, którzy nie potrafią się oprzeć tej mistycznej przestrzeni.

MarrakeszFot. sxc.hu

Tym, którym niemiły jednak zgiełk wielkich miast, Maroko oferuje wspaniałe, nietknięte ludzką ręką zakątki. Pasjonatów górskich wycieczek urzekną na pewno szlaki i ścieżki Atlasu, zarówno tego Wysokiego, jak i Niskiego. W Maroku znajduje się bowiem najwyższy szczyt Afryki Północnej, Dżebel Tubkal (4167 m n.p.m.), którego zdobycie stanowić będzie doskonałe ukoronowanie każdego aktywnego pobytu. Atlas charakteryzuje się ogromną odmiennością krajobrazów, gdzie zielone, kwitnące doliny przeplatają się z gołymi, osuwającymi się piarżyskami, a każdy odcinek pokonywanej trasy zaskakuje spektakularnymi formacjami skalnymi. Atlas to również doskonałe miejsce na zapoznanie się ze starą, berberyjską kulturą, która przetrwała tu praktycznie wszelkie próby modernizacji.

Docierając do Ouarzazate, położonego na skrzyżowaniu dawnych szlaków karawanowych, prowadzących między innymi do legendarnego Timbuktu (dzisiejsze Mali), odczuć można pierwsze powiewy Sahary. Znane przede wszystkim ze Studiów Filmowych miasto, stało się od pewnego czasu bazą wypadową na wszelkie wycieczki na marokańską pustynię. Z Ouarzazate można udać się na wschód – gdzie wznoszą się najwyższe wydmy Maroka lub na Południe, gdzie rozciąga się szeroki, piaszczysty Erg Chigagga.

W położonej na wschodzie Merzudze, piaszczyste pagórki wznoszą się w porywach na wysokość 250 m, a prowadzi do nich malownicza trasa, przecinająca spektakularne wąwozy: Todra i Dades. W południowym M’Hamid można poczuć jedna prawdziwy klimat, nie skomercjalizowanej jeszcze Sahary. Po doświadczeniu żaru Sahary, warto udać się nad brzeg Oceanu Atlantyckiego lub Morza Śródziemnego, gdzie wspaniały wypoczynek oferują piękne, szerokie, piaszczyste plaże. W nowoczesnym kurorcie Agadir zakosztować można odrobiny luksusu w eleganckich hotelach i wystawnych restauracjach.

Atlas WysokiFot. sxc.hu

Natomiast do błekitnej Essaouiry, „miasta wiatrów” i  marokańskiego Woodstock (przydomek zawdzięcza odbywającemu się tam, co roku międzynarodowemu festiwalowi „Gnaoua World Music Festival”) warto wybrać się na zwiedzanie skonstruowanych przez Portugalczyków murów obronnych oraz charakterystycznej, artystycznej medyny, wypełnionej sklepikami oferującymi produkty rękodzieła marokańskiego.

Uwaga!

Wybrzeże Atlantyku to również raj dla amatorów wszelkich sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, skuterów wodnych czy popularnego ostatnimi czasy kitesurfingu. Małe, często trudno dostępne plaże są doskonałą alternatywą dla samotników oraz wędkarzy, oferując możliwość spędzenia wielu godzin tylko i wyłącznie w towarzystwie gniewnego, zapierającego dech w piersi Oceanu.

Chcielibyście wybrać się do Maroka? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPracownicze Programy Emerytalne – definicja – co to jest, czy warto?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Czarnogórze?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here