Biorą w niej udział rycerze z całej Europy, którzy długo przygotowują się do tego wydarzenia. Inscenizacja tej bitwy przyciąga tysiące widzów. Przy Polach Grunwaldzkich znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem znajduje się w pawilonie pod amfiteatrem. Zwiedzający mogą zobaczyć wystawę pt: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411”. Oprócz tego w pawilonie przygotowano kolekcję średniowiecznych zbroi i broni, którą posługiwano się w tamtym okresie historycznym. Pod sufitem powieszono kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, biorących udział w bitwie. W cenie biletu są projekcje czterech filmów związanych z bitwą pod Grunwaldem. Są one wyświetlane od wtorku do niedzieli. Czas trwania projekcji wynosi od 15–40 minut. Odbywają się także tematyczne pokazy multimedialne, które pokazują przebieg bitwy ze strategicznego punktu widzenia. Jedna z wizualizacji poświęcona jest słynnemu obrazowi Jana Matejki. Można także oglądać trzy wystawy czasowe. Pierwsza dotyczy potęgi i upadku Państwa Krzyżackiego. Druga to wystawa zbroi i oręża z pracowni Siergieja Nurmatowa. Ostatnią jest wystawa „Carmina Patria. Polskie hymny narodowe. Od Bogurodzicy do hymnu Solidarności”. Muzeum czynne jest codziennie 1 maja do 30 października (od godz. 9–16)

Na terenie Pól Grunwaldzkich znajdują się też inne obiekty warte obejrzenia. Są to: Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, kopiec Jagiełły (polskie stanowisko dowodzenia polskiego) oraz ruiny kaplicy pobitewnej z 1411 roku. Została ona wybudowanej przez Krzyżaków ku czci poległych w walce.

Placówka ta dysponuje także interesującą ofertą edukacyjno-dydaktyczną. Dla szkół przygotowano lekcje dydaktyczne. Obejmują one zajęcia w zakresie archeologii i historii średniowiecza. Uczestnicy zajęć mogą pobawić się w wykopaliska czy spróbować swoich sił w garncarstwie.

Uwaga!

Najnowszą inicjatywą jest projekt o nazwie „Historia-przyroda-rozrywka. Grunwald – Łyna – Nidzica”. Są to propozycje kilku modułów tematycznych. W ich ramach są m. in. organizowane pokazy walk, prezentowanie rynsztunku rycerskiego czy odbywają się prezentacje tańców czy zwiedzanie danych obiektów krzyżackich.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Olsztynie?
Następny artykułJak obliczyć wynagrodzenie dla rodziny zastępczej?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here