Stary Ratusz znajduje się w centrum Starówki. Został zbudowany w XIV wieku. W XVII wieku budowla spaliła się, a w jej miejscu postawiono nowy budynek. Na przestrzeni wieków był on kilkakrotnie przebudowywany. Na zabytkowym obiekcie można podziwiać zegary słoneczne. Obecnie jest siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Najcenniejszym budynkiem sakralnym jest bazylika katedralna św. Jakuba, którą wybudowano w XIV wieku. Pomimo burzliwej historii, obfitującej w modernizacje, przebudowy czy pożar świątynia ta nie straciła gotyckiego charakteru (m.in. tabernakulum, tryptyk późnogotycki). Poza tym można tu podziwiać renesansowe oraz barokowe elementy wyposażenia. Warto także wybrać się do Kaplicy Jerozolimskiej z XVI wieku, kościoła św. Józefa, kościoła ewangelicko-augsburskiego z XIX wieku, kościoła św. Wawrzyńca w Gutkowie z końca XIV wieku czy ewangelicko-augsburskiej kaplicy cmentarnej.

Budynek Rejencji Olsztyńskiej powstał na początku XX wieku, wyróżnia go styl wczesnego modernizmu. Obecnie jest on siedzibą instytucji samorządowych i publicznych. Na uwagę zasługuje także remiza straży pożarnej. Budynek powstał na początku XX wieku. Podobnie jak Nowy Ratusz reprezentuje neorenesansowy styl z arkadowymi podcieniami.

Do naszych czasów w Olsztynie przetrwało pałace, dwory i wille. Warto zobaczyć pałacyk Archiprezbitera z początku XVIII stulecia (obecnie siedziba arcybiskupa-seniora), wiejską rezydencję, czyli pałac w Nagórkach z początku XX wieku (Muzeum Przyrody). Na terenie miasta znajduje się kilka willi. Są to: „Bayer” z XIX wieku, „Hermeneau” z początku XX wieku (Dom Dziennego Pobytu Dziecka „Arka), secesyjna willa przy ul. Dąbrowszczaków 3 z początku XX wieku.

Uwaga!

Z zabytków techniki warto wymienić wiadukty kolejowe na Łynie z XIX wieku, elektrownię na Łynie, dawną wieżę ciśnień (siedziba Obserwatorium Astronomicznego) czy najstarszą windę w budynku Książnicy Polskiej.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Pobiedziskach?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Grunwaldzie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here