Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w najstarszej dzielnicy zwanej Madrytem Habsburgów. To tutaj znajduje się jeden z największych pałaców królewskich na świecie – El Palazio Real. W skład zaprojektowanego przez włoskich mistrzów budynku wchodzą piękne salony: Tronowy i Kolumnowy, apartamenty, kunsztowna kaplica, zbrojownia i biblioteka. Uroczyste zmiany warty przed bramą pałacu odbywają się jedynie w pierwsze środy miesiąca – jeżeli jesteś w Madrycie właśnie w tym dniu, nie możesz przegapić tego wydarzenia. W pobliżu pałacu położona jest katedra La Almudena, ukończona zaledwie 20 lat temu świątynia, która łączy w sobie różne style architektoniczne.

Jednym z najważniejszych madryckich placów jest Plaza Mayor. To tutaj w przeszłości odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia takie jak koronacje, corridy czy egzekucje. W odrestaurowanych XVI-wiecznych budynkach przy placu znajdują się dzisiaj kawiarnie i sklepy. W oczy rzuca się budynek Casa de la Panaderia – dawna siedziba ratusza, pełniąca dziś funkcję biura informacji turystycznej. Na nieodległym Plaza de la Villa, mniejszym rynku, zobaczyć warto z kolei siedzibę Urzędu Rady Miasta, który mieści się budynku wzniesionym w stylu barokowym.

Sercem Madrytu jest jednak inny jeszcze plac – Puerta del Sol. To miejsce, które nie w przeszłości, lecz obecnie jest świadkiem wielu wydarzeń: parad, demonstracji, zabaw sylwestrowych. Znajduje się tutaj jeden z symboli miasta, mianowicie statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe, a także pomnik Karola III, dwie fontanny i zabytkowy ratusz. Nie jest stąd daleko do klasztoru Descalzas Realem, architektonicznego arcydzieła, które gromadzi w swoich wnętrzach dzieła wybitnych malarzy, m.in. Tycjana, Rubensa i Pedra de Mena. Obowiązkowo musisz zobaczyć jeszcze dwa budynki: najpiękniejszą siedzibę poczty Palacio de Comunicaciones oraz najpiękniejszy biurowiec Edificio Metropolis. Możesz przespacerować się także całą reprezentacyjną ulicą Gran Via, pełną sklepów oraz ośrodków kultury i rozrywki.

Madryt słynie z niesamowitych muzeów na czele z Prado, którego klasycystyczny budynek mieści jedne z najbogatszych na świecie zbiorów malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku. Muzeum Real Academia de Bellas Artes jedną z sal poświęca w całości Pablowi Picasso. Archeologiczne znaleziska z terenów Hiszpanii, Egiptu i Grecji gromadzi Museo Arqueológico Nacional, a świadectwa hiszpańskich wypraw zamorskich – Museo Naval.

Co najbardziej spodobało Wam się w stolicy Hiszpanii? Dlaczego chcielibyście tam pojechać? Wyraźcie opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy jestem gotowa na nowy związek?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Neapolu?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here