O mieście, na którego tle widoczny jest groźny Wezuwiusz, krążą czasami stereotypowe opinie. Okolice dworca kolejowego, dzielnice skupione wokół Piazza Garibaldi i via Tribunali są zatłoczone i bywają niebezpieczne. Z miastem kojarzona jest mafia, sterty śmieci i zaniedbane budynki. Będąc w Neapolu, docenić trzeba jednak jego autentyczny charakter, który zaprzecza przekonaniu, że centrum miasta powinno być reprezentacyjnym „skansenem” dla turystów. Cała starówka miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając stolicę włoskiej Kampanii pominąć nie można najbardziej charakterystycznej budowli, czyli Castel Nuovo. To położony w samym sercu miasta i tuż przy wodach Zatoki Neapolitańskiej XIII-wieczny zamek, dawna siedziba królów. Prowadzi do niego droga ze słynnym łukiem triumfalnym. Innym znanym zamkiem, położonym niedaleko centrum, jest Castel dell’Ovo czyli Zamek Jajeczny. Budowla, którą legenda łączy z rzymskim poetą Wergiliuszem, stoi na maleńkiej skalistej wyspie.

Bardzo popularny wśród turystów jest również urządzony z dużym przepychem neapolitański Pałac Królewski (Palazzo Reale). Znajduje się on przy potężnym placu Piazza del Plebiscito, a jego fasadę ozdabia szereg XIX-wiecznych posągów władców Neapolu. Po drugiej stronie placu położony jest kościół San Francesco di Paola z potężną kolumnadą.

Najważniejszym z kościołów Neapolu jest Katedra św. Januarego, poświęcona patronowi miasta. W liczącej sobie osiem wieków świątyni znajduje się wiele zabytków, z których najcenniejsze to kaplica wzniesiona w podziękowaniu za zakończenie epidemii dżumy oraz krypta Succorpo. W maju i we wrześniu katedra przyciąga tłumy wiernych, pragnących wziąć udział w święcie religijnym nazywanym „cudem krwi” św. Januarego.

Zobaczyć warto również Santa Maria del Carmine, który przez wiele wieków stanowił duchowe centrum miasta. Wyjątkowym zabytkiem architektury sakralnej jest też San Domenico Maggiore przy placu o tej samej nazwie. W kameralnym Santa Maria la Nova znajdują się z kolei słynne dzieła sztuki, na czele ze złoconymi freskami.

Neapol słynie również z pięknych terenów zielonych. Warto przespacerować się po oferującym wspaniałe widoki Villa Floriana i pełnym palm Villa Comunale. Wśród muzeów wyróżnia się Museu Nazionale Archeologico z wykopaliskami z Pompei i Herkulanum. Museo e Gallerie Nazionali di Capodimonte to z kolei jedna z najlepszych galerii malarstwa we Włoszech.

Jakie atrakcje Neapolu zachwyciły Was najbardziej? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Madrycie?
Następny artykułZdradziłam na wieczorze panieńskim. Co robić?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here