Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby obdarowane przez naturę wszelkiego rodzaju pieprzykami, piegami i innymi zmianami skórnymi, którym słońce może zaszkodzić  i wywoływać niebezpieczne reakcje. Przede wszystkim pamiętajmy o  kilku podstawowych zasadach:

Zasada 1: Pora opalania.

Unikajmy eksponowania ciała w czasie, kiedy słońce jest najwyżej, czyli świeci z największą mocą. Między godziną 12 a 15 wybierajmy raczej popołudniową sjestę niż wylegiwanie się na plaży. Najlepsze do opalania się jest teoretycznie popołudnie, gdyż słońce chyli się już wtedy ku zachodowi i z każdą godziną słabnie, sprawiając, iż podrażniona opalaniem skóra otrzymuje coraz mniejsze dawki promieniowania. Wybierając opalanie ranem, trzeba bardzo pilnować, aby np. nie zasnąć na leżaku, a tym samym nie narazić się na niekontrolowane eksponowanie na słońcu w samo południe.

bezpieczne opalanieFot. sxc.hu

Zasada 2: Zabezpieczenie.

Pamiętajmy o obowiązkowym używaniu kremów i olejków z filtrami, bez względu na kolor naszej skóry. Ciemna, dobrze opalająca się karnacja nie chroni przed poparzeniami słonecznymi. Opalanie się bez jakiegokolwiek kosmetyku ochronnego, na 100% poskutkuje mniejszym lub większym podrażnieniem. Dlatego nawet jeżeli ma ro być faktor 2 lub 3 warto z niego skorzystać. Istotne jest również, aby oprócz odpowiedniego dobrania kremu z filtrem (jeżeli mamy bardzo jasną skórę, zaopatrzmy się najpierw w wysoki filtr, nawet 50, a potem sukcesywnie schodźmy w dół, aby dopracować opaleniznę). Należy pamiętać o jego regularnym nakładaniu, gdyż jednorazowe posmarowanie nie jest wystarczające. Tak jak wszystkie inne kosmetyki, kremy do opalania dość szybko się wchłaniają i tracą swoje właściwości. Chrońmy również nasze głowy (kapeluszami, ręcznikami czy chociaż zdjętymi ubraniami), aby uniknąć udaru słonecznego.

Zasada 3: Nawadnianie.

Picie dużej ilości płynów, najlepiej wody lub innych niesłodzonych napojów, ma na celu nie tylko ochronę organizmu przed odwodnieniem. W czasie opalania woda szybciej wyparowuje z ciała, skóra staje się sucha, mniej elastyczna, a co za tym idzie mniej podatna również na „głęboką” opaleniznę. Wypijanie zatem ok. 2 litrów płynów jest konieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla dobrego efektu „leżakowania”.

Zasada 4: Uwaga na złudny brak słońca!

Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że w ciepłych krajach promieniowanie słoneczne jest bardzo duże, nawet gdy złoty krążek jest ukryty za chmurami lub mgłą. Nie dajmy się zwieść na pierwszy rzut oka brzydkiej pogodzie i nawet w pochmurne dni stosujmy zapobiegawczo kremy z filtrem.

Jadąc do ciepłych krajów, stawiacie na mocną i szybką czy bezpieczną opaleniznę? Jakich filtrów używacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKartka EKUZ – co to jest, co obejmuje, gdzie złożyć wniosek?
Następny artykułJedzenie w podróży – co jeść na wakacjach?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here