Umowa o świadczenie usług turystycznych powinna być bezwzględnie zawarta na piśmie. Zawierać ona musi:

– nazwę organizatora turystyki wraz z nr NIP i nr wpisu do rejestru

– imię i nazwisko osoby zawierającej umowę w imieniu organizatora turystyki

– miejsce pobytu/trasę wycieczki

– czas trwania imprezy

– program imprezy turystycznej – najlepiej, aby był możliwie najbardziej szczegółowy tj. określał sposób i kategorię środka transportu a także datę, godzinę i miejsce wyjazdu i powrotu, kategorię, położenie i rodzaj obiektu noclegowego, rodzaj i liczbę posiłków.

– cenę imprezy turystycznej – tutaj, oprócz podstawowej ceny, powinny być wyszczególnione wszelkie ewentualne dodatkowe należności, opłaty i podatki a także okoliczności, kiedy cena może ulec zmianie.

– zakres i rodzaj ubezpieczenia wraz z nazwą i adresem firmy ubezpieczającej

– sposób i termin zgłaszania reklamacji

termin powiadomienia klienta o ewentualnym odwołaniu imprezy z uwagi na niewystarczającą ilość zgłoszeń

Na co jednak powinniśmy w szczególności uważać podpisując umowę z touroperatorem? Przede wszystkim miejmy na uwadze, że często stosowaną praktyką przez biura podróży jest zastrzeganie w dokumencie, iż mają one prawo do zmiany (oznaczającej oczywiście zubożenie) programu imprezy czy obiektu noclegowego. Z uwagi jednak na fakt, że oznacza to modyfikację tzw. istotnych zapisów umowy, do jej skuteczności wymagana jest zgoda klienta.

Pamiętajmy też, że touroperator nie może uchylać się od odpowiedzialności za działania innych osób realizujących wycieczkę (np. hotelarza). Podpisujemy umowę z biurem podróży i to właśnie ono, jako organizator imprezy, ponosi całkowitą odpowiedzialność za usługi własne, jak i swoich pośredników. Kolejna ważna kwestia dotyczy ceny – ta, bez względu na okoliczności, nie może ulec zmianie na 20 dni przed datą wyjazdu. W innych wypadkach (tj. przez tym okresem) podwyżka jest możliwa tylko w przypadku wystąpienia okoliczności, które są wyszczególnione w umowie (np. wzrost kursów walut czy opłat urzędowych).

Uwaga!

Niektórzy klienci niepotrzebnie obawiają się (a biura podróży niestety tych wątpliwości nie rozwiewają), że oferty typu „last minute” wiążą się z brakiem możliwości ich reklamowania. Przeciwnie – wyłączenie tego rodzaju odpowiedzialności przez touroperatora jest zwyczajnie niezgodne z prawem.

Na koniec pamiętajmy, że chociaż biura stosują jeden wzór umowy dla wszystkich klientów, nie oznacza to, iż nie możemy negocjować konkretnych jej warunków (np. uwzględnienia takich wymagań specjalnych jak posiłki wegetariańskie). Jeżeli nasza propozycja zmiany mieści się w granicy rozsądku, touroperator na pewno ją rozważy. W przypadku, gdy mamy zaś jakiekolwiek wątpliwości związane z kwestiami formalnymi, warto sięgnąć do Ustawy o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Zawsze uważnie czytacie umowy przed ich podpisaniem? Zdarzyła się Wam kiedyś jakaś nieprzyjemna sytuacja związana z niedopatrzeniem czegoś w umowie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Skata? Zasady
Następny artykułJak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here