„Sprawdzenie biura” to pojęcie dość ogólne, dlatego warto wymienić, krok po kroku, na co w szczególności zwrócić uwagę. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że każda firma oferująca wycieczki powinna widnieć w specjalnym rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa. Na szczęście, możemy sprawdzić jego zasoby bez konieczności wizyty w urzędzie – znaleźć go bowiem można na stronie turystyka.gov.pl. Rejestracja danego przedsiębiorstwa oznacza posiadanie przez nie obligatoryjnej gwarancji ubezpieczeniowej, jednak nie zaszkodzi upewnić się, czy jest ona aktualna.

Pamiętajmy, że sam wpis do wspomnianej bazy nie gwarantuje jakości usług touroperatora. Tutaj przystąpić należy do dalszego etapu sprawdzania biura, tj. zdobycia informacji o jego przynależności do branżowych organizacji (w szczególności Polskiej Izby Turystyki), ewentualnych wyróżnieniach i nagrodach czy obecności w różnego rodzaju rankingach. Nie mniej przydatne będzie zasięgnięcie opinii o touroperatorze zarówno wśród znajomych, jak i w Internecie (turystyczne fora aż roją się od tego typu informacji).

Jeżeli sprawdziliśmy już biuro i jego działalność nie budzi naszych zastrzeżeń, czas przyjrzeć się umowie. Najlepiej jeszcze przed rezerwacją poprosić o wzór tego dokumentu. Często warunki uczestnictwa w imprezie zamieszczone są na stronie internetowej danego biura. Umowa powinna wyszczególniać jak najwięcej informacji na temat wycieczki (dokładny opis, czas trwania, standard hotelu, rodzaj wyżywienia, rodzaj transportu, kwota ubezpieczenia itp.) a także termin i zasady zgłaszania reklamacji czy rezygnacji z wyjazdu.

Na koniec przyjrzyjmy się szczegółowo cenie wycieczki. Powinna zawierać ona wszystkie koszty związane z wyjazdem, w przeciwnym razie, biuro musi wyraźnienie zaznaczyć, jakie będą dodatkowe opłaty (np. koszty wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za napoje do posiłków). Pamiętajmy – jeżeli działalność biura czy przedstawiona przez nie oferta budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości, lepiej poszukajmy takiego touroperatora, któremu będziemy mogli bez obaw powierzyć nasz upragniony urlop.

Czy zawsze sprawdzacie biura podróży, z którymi wyjeżdżacie? Czy zdarzyła Wam się kiedyś jakaś nieprzyjemna sytuacja związana z biurem podróży? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmowa z biurem podróży – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułJakie biuro podróży wybrać?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here