Potrawy Dlaczego warto gotować na parze?

Dlaczego warto gotować na parze?

-

Gotować na parze można nie tylko za pomocą szybkowaru, ale także w garnku wypełnionym odrobiną wody ze znajdującym się pod przykrywką miejscem na jedzenie. Para przenika całe naczynie sprawiając, że jedzenie gotuje się bardzo szybko.

Gotowanie na parze ma tę zaletę, że jest mniej inwazyjne, niż inne formy jego przyrządzania, jak gotowanie czy duszenie. Dzięki gotowaniu na parze jedzenie zachowuje dużo więcej substancji odżywczych i jest tym samym znacznie zdrowsze.

Na parze szczególnie korzystnie gotować warzywa. Niektóre z nich, ugotowane lub duszone, tracą swoją konsystencję. Delikatne warzywa i inne pokarmy, po przygotowaniu ich na parze, nie tylko zachowują wartości odżywcze i są zdrowsze, ale też ładnie prezentują się na talerzu.

Na parze gotuje się też rybę, która dzięki temu zachowuje większość wartości odżywczych. Można gotować ją na parze gotującego się bulionu czy wywaru z dodatkiem wina. Smak przyrządzonej w ten sposób ryby będzie niepowtarzalny. Można zawinąć ją w specjalny papier, dzięki czemu dusi się we własnym soku. Kurczaka, podobnie jak rybę, korzystnie jest gotować na parze, szczególnie dodając kilka aromatycznych ziół do wody, na parze której jest gotowany.

Osoby dbające o zdrowe odżywianie lub pozostające na diecie zdrowotnej lub odchudzającej zdecydowanie powinny jak najczęściej gotować pokarm na parze, a unikać innych form przyrządzania jedzenia, szczególnie smażenia. Jedzenie zachowuje swoje wartości odżywcze, smak i może być estetycznie podane na talerzu. Jest lekkostrawne i tym samym bardzo dobre dla osób cierpiących na zaburzenia trawienne. Gotowanie na parze jest także tańsze, nie wymaga użycia oleju, a jedynie wody, do której dodajemy wybrane zioła czy inne składniki, mające na celu wzbogacenie smaku. Gotując na parze, posiłek przyrządzimy równie łatwo, jak przyjemnie.

Uwaga!

Najlepiej zagotować około trzy centymetry wody w głębokim garnku. Możesz dodać do wody wybrane zioła n.p. koperek czy rozmaryn ewentualnie sok cytrynowy, w zależności od tego, co masz zamiar przyrządzić. Ułóż pokarm na koszu do parowania, tak by jego dno nie stykało się z powierzchnią wody. Gotowanie na parze jest bardzo proste i stanowi jeden z najzdrowszych sposobów przyrządzania jedzenia.

Lubicie jedzenie gotowane na parze? Wypowiadajcie się w komentarzach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak kształtować charakter dziecka?

Charakter dziecka rodzice powinni kształtować już od najmłodszych lat jego życia. Bardzo ważne jest przekazywanie dziecku pozytywnych wzorów zachowań, które będą kształtować jego osobowość, jego wrażliwość oraz inteligencję emocjonalną. Pozytywne postawy można wpajać dziecku poprzez odpowiednie zabawy.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca, charakterystyczna choroba skóry, spowodowana specyficznym obniżeniem odporności organizmu atakuje najczęściej w okresie jego dodatkowego osłabienia, szczególnie w okresie wzmożonego stresu oraz nabytych infekcji. Dotyczy ona nawet 5% społeczeństwa na całym świecie i choć nie jest zaraźliwa, jest przewlekłym i nieprzyjemnym schorzeniem lubiącym powracać.

Zobacz też

Ból brzucha w ciąży – przyczyny

Okres ciąży to czas zmian dla naszego organizmu. Przez te dziewięć miesięcy będziemy je odczuwać z większym lub mniejszym nasileniem. Kobieta przygląda się swojemu ciału wówczas baczniej, czekając na owe zmiany i niepokojąc się o swój stan zdrowia bardziej niż dotychczas. To właśnie brzuch jest okolicą najbardziej wystawioną na zmiany i bóle. Jakie są przyczyny bólu brzucha w okresie ciąży?

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: