Prawo Kara za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Kara za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

-

Spowodowanie wypadku drogowego najczęściej jest nieumyślne, lecz nie wpływa to na wymiar kary i sam fakt popełnienia przestępstwa. Zasady bezpieczeństwa, których naruszenie doprowadziło do wypadku, są określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dla uznania, że zdarzenie drogowe jest wypadkiem (przestępstwem) a nie kolizją (wykroczeniem) należy ocenić skutki. Gdy w zdarzeniu ucierpieli inni uczestnicy ruchu (także pasażer kierowcy) i odnieśli oni obrażenia w postaci przynajmniej tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu, nie mówiąc już o śmierci czy ciężkim uszczerbku na zdrowiu.

Dla obliczenia kary za spowodowanie wypadku przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości należy najpierw przedstawić zagrożenie karne opisane w przepisie art. 177 Kodeksu karnego. Kary za spowodowanie wypadku drogowego to:

– kara pozbawienia wolności do lat 3 – za spowodowanie nieumyślnie wypadku w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone jako „średnie” [1];

– kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności – za spowodowanie nieumyślnie wypadku którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu [2].

Spowodowanie wypadku przez kierowcę czy uczestnika ruchu znajdującego się w stanie nietrzeźwości jest obostrzone wyższymi karami, niż te przewidziane powyżej. Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy:

1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość [3].

Zgodnie z art. 178 k.k. sąd skazując sprawcę wypadku drogowego opisanego w art. 177 k.k., który popełnił przestępstwo znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę. [4] Wnika stąd, że kary za spowodowanie wypadku drogowego przez nietrzeźwego sprawcę to:

– kara pozbawienia wolności od 1 miesiąca (i 2 tygodni) do 4 lat i 6 miesięcy – za spowodowanie nieumyślnie wypadku w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone jako „średnie”; [5]

kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności – za spowodowanie nieumyślnie wypadku którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu [6].

Problem pojawia się w przypadku pierwszym, gdyż w tej części powinno się uznać ten przepis za martwy – zaostrzenie dolnego progu kary pozbawienia wolności do miesiąca i 2 tygodni nie powinno nastąpić w świetle przepisów kodeksu karnego. Art. 37 kodeksu karnego wyraźnie stanowi, że kara pozbawienia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 15 lat, lecz wymierza się ją w miesiącach i latach. Zatem nie można wymierzyć kary pozbawienia wolności w wymiarze 1 miesiąca i 2 tygodni.

Oprócz kar sąd orzeka w takich sytuacjach środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.Sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie spowodowania wypadku był w stanie nietrzeźwości. [7]

Źródła:

[1] Art. 177 § 1 Kodeksu karnego

[2] Art. 177 § 2 Kodeksu karnego

[3] Art. 155 § 16 Kodeksu karnego

[4] Art. 178 k.k.

[5] Art. 177 § 1 Kodeksu karnego

[6] Art. 177 § 2 Kodeksu karnego

[7] Art. 42 § 2 k.k.

Uważacie, że kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest współmierna do wykroczenia? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak czyścić aluminiowe garnki?

Nie tylko garnki, ale wszystkie kuchenne naczynia aluminiowe tracą swój blask. W miarę upływu czasu pokrywają się one charakterystycznym, ciemnym nalotem (tlenkiem glinu). Jak więc temu zapobiegać?

Nadpłata podatku na konto

Z rocznego rozliczenia podatku dochodowego może wynikać nadpłata. W ostatnim czasie większym zainteresowaniem cieszą się transakcje dokonywane bezgotówkowo, stąd także w zakresie rozliczeń podatku istotne jest rozpatrzenie dopuszczalnych prawnie możliwości zwrotu ewentualnych nadwyżek na konto bankowe. Jakie są formy zwrotu nadpłaty przez Urząd Skarbowy? Co należy zrobić aby otrzymać zwrot nadpłaty na konto w banku? Podajemy kluczowe wskazówki.

Zobacz też

Jaki prezent na Wielkanoc?

Świąteczne prezenty kojarzą się z Bożym Narodzeniem, ale coraz częściej obdarowujemy bliskich także na Wielkanoc. W tradycji Świąt Wielkanocnych dawanie sobie prezentów nie jest niczym nowym, ale zmienił się kontekst i sposób wręczania podarunków. Niezmienne jest to, że w Wielkanoc dajemy sobie drobiazgi i słodycze.

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

Może Cię zainteresuje: