Prawo Co grozi pracownikowi, pracodawcy za brak badań lekarskich?

Co grozi pracownikowi, pracodawcy za brak badań lekarskich?

-

Badania lekarskie są konieczne do podjęcia pracy, pracownik ma obowiązek także przeprowadzania badań okresowych i kontrolnych. Badania takie stwierdzają możliwość pracy na określonym stanowisku, dlatego też ich posiadanie i przechowywanie jest bardzo ważnym elementem akt osobowych pracownika.

Na badania lekarskie pracownika kieruje pracodawca, który pokrywa też związane z nimi koszty. Badania takie powinny odbywać się w godzinach pracy.

Kara dla pracodawcy

Skierowanie pracownika na badanie lekarskie stanowi obowiązek pracodawcy. Za jego niedotrzymanie, zgodnie z kodeksem pracy, grozi kara w wysokości od 1 tysiąca aż do 30 tysięcy złotych. Co więcej, jeśli w pracy dojdzie do wypadku, a dany pracownik nie posiadał wówczas aktualnego orzeczenia lekarskiego, może to skutkować dalszymi problemami (i kosztami), np. związanymi z brakiem wypłaty ubezpieczenia.

Kara dla pracownika

Jeśli mimo skierowania na badania przez pracodawcę, pracownik nie stawi się na badaniach, łamie swój obowiązek (dotyczy on także dostosowania się do zaleceń lekarskich). Zgodnie z kodeksem pracy grozi mu wówczas kara porządkowa – upomnienie, nagana lub kara pieniężna. W sytuacji gdy pracownik odmawia poddania się badaniu, pracodawca może nie dopuścić go do pracy, co oczywiście skutkuje brakiem prawa do wynagrodzenia. W niektórych przypadkach odmowa taka może być uznana za powód do rozwiązania umowy o pracę (z winy pracownika).

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy pracownik ma nieważne badania lekarskie, nie dochodzi jednocześnie do utraty ważności umowy o pracę.

Czy zawsze realizujecie w terminie obowiązkowe badania lekarskie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Reinstalacja systemu z zachowaniem danych – jak je zabezpieczyć?

Podczas reinstalacji systemu warto zadbać o dane, tak by mieć pewność że nam nie zaginą. Najprostszym sposobem jest aktualizacja systemu. Należy załadować płytę z systemem, który chcemy zainstalować i postępować zgodnie z kreatorem. Jednym z możliwych ustawień będzie „Uaktualnienie systemu” właśnie tą opcję należy wybrać. Wtedy system Windows zainstaluje się od początku bez usuwania programów i ustawień.

Jakie są podstawowe kroki aerobiku?

Układ choreograficzny na zajęcia typu fitness składa się z połączenia podstawowych kroków fitness. Układy można tworzyć na stepie, jak i bez niego w rytm energicznej muzyki. Oto podstawowe kroki wykorzystywane do tworzenia układów choreograficznych na zajęciach fitness.

Zobacz też

Zasady zachowania w miejscu pracy

Wszystkie relacje międzyludzkie wymagają określenia konkretnych reguł zachowania i kulturalnego obcowania ze sobą, taki zbiór zasad prawidłowego zachowania określany jest z języka francuskiego savoir vivre. Savoir vivre jest szczególnie ważny w stosunkach służbowych, gdyż ułatwia funkcjonowanie w grupie ludzi, którzy spędzają ze sobą bardzo dużo czasu i mimo różnic charakteru muszą ze sobą współdziałać.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: