Prawo Co grozi pracownikowi, pracodawcy za brak badań lekarskich?

Co grozi pracownikowi, pracodawcy za brak badań lekarskich?

-

Badania lekarskie są konieczne do podjęcia pracy, pracownik ma obowiązek także przeprowadzania badań okresowych i kontrolnych. Badania takie stwierdzają możliwość pracy na określonym stanowisku, dlatego też ich posiadanie i przechowywanie jest bardzo ważnym elementem akt osobowych pracownika.

Na badania lekarskie pracownika kieruje pracodawca, który pokrywa też związane z nimi koszty. Badania takie powinny odbywać się w godzinach pracy.

Kara dla pracodawcy

Skierowanie pracownika na badanie lekarskie stanowi obowiązek pracodawcy. Za jego niedotrzymanie, zgodnie z kodeksem pracy, grozi kara w wysokości od 1 tysiąca aż do 30 tysięcy złotych. Co więcej, jeśli w pracy dojdzie do wypadku, a dany pracownik nie posiadał wówczas aktualnego orzeczenia lekarskiego, może to skutkować dalszymi problemami (i kosztami), np. związanymi z brakiem wypłaty ubezpieczenia.

Kara dla pracownika

Jeśli mimo skierowania na badania przez pracodawcę, pracownik nie stawi się na badaniach, łamie swój obowiązek (dotyczy on także dostosowania się do zaleceń lekarskich). Zgodnie z kodeksem pracy grozi mu wówczas kara porządkowa – upomnienie, nagana lub kara pieniężna. W sytuacji gdy pracownik odmawia poddania się badaniu, pracodawca może nie dopuścić go do pracy, co oczywiście skutkuje brakiem prawa do wynagrodzenia. W niektórych przypadkach odmowa taka może być uznana za powód do rozwiązania umowy o pracę (z winy pracownika).

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy pracownik ma nieważne badania lekarskie, nie dochodzi jednocześnie do utraty ważności umowy o pracę.

Czy zawsze realizujecie w terminie obowiązkowe badania lekarskie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Mówi się, że „jak cię widzą, tak cię piszą”, że pierwsze wrażenie pozostaje nawet przy długiej znajomości. Niektórzy twierdzą, że od pierwszego momentu zależą istotne sprawy w życiu zawodowym i prywatnym.

Ałun, kryształ ałunu – co to, działanie, zastosowanie

Ałun potasowy ma wielorakie zastosowanie. Znany jest już od czasów starożytnych. Mimo wielu nowych wynalazków w dziedzinie kosmetyki, chemii i innych gałęzi przemysłu, nie traci on na popularności. Obecnie wykorzystywany jest w kosmetyce i lecznictwie.

Zobacz też

Zwolnienie lekarskie a wypłata wynagrodzenia – zasady

W sytuacji, kiedy zachoruje pracownik zatrudniony na umowę o pracę należy mu się wynagrodzenie chorobowe. Jego wysokość i okres przyznawania zależy od wielu czynników, między innymi czasu pracy u danego pracodawcy.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: