Prawo Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym...

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?

-

Jeśli udało nam się zdać egzamin na prawo jazdy, pewnie mocno kusi nas, by od razu wsiąść za kierownicę i zademonstrować innym swoje nowe umiejętności. Nie możemy jednak zrobić tego od razu, ponieważ czas wydawania fizycznego dokumentu prawa jazdy to zwykle około dwa tygodnie, a tylko z tym dokumentem możemy zgodnie z prawem prowadzić pojazd odpowiedniej kategorii – dokument WORD poświadczający zdany egzamin nie pozwala na prowadzenie pojazdu.

Liczy się czas

Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie jest niezgodna z prawem, wysokość kary, jaka grozi kierowcy w przypadku kontroli drogowej zależy od czasu, w jakim doszło do zdarzenia. Wynika to z faktu, że po zdanym egzaminie starostwo powiatowe przesyła dane nowego kierowcy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a ponadto dane te są także umieszczane w ewidencji kierowców (tzw. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Jeśli siądziemy za kółkiem już w następnym dniu po egzaminie, w razie kontroli nasze nazwisko nie będzie jeszcze wpisane do bazy, policja wystawi więc nam mandat związany z brakiem uprawnień – wynosi on 500 złotych. Jeśli posiadamy prawo jazdy innej kategorii niż potrzebne w danym momencie, grzywna wyniesie 300 złotych.

Jeśli natomiast będziemy prowadzić samochód np. w drugim tygodniu po zdanym egzaminie, jest szansa, że kontrola drogowa znajdzie nasze nazwisko w ewidencji kierowców – wówczas zapłacimy mandat w wysokości 50 złotych, związany z brakiem przy sobie fizycznego dokumentu.

Warto więc trochę poczekać i ruszyć w trasę dopiero z prawem jazdy w kieszeni.

Czy ktoś z waszych znajomych jeździł bez prawa jazdy po egzaminie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wypadanie zębów u psa młodego, dorosłego – przyczyny

Psy podobnie jak ludzie wymieniają w młodym wieku zęby mleczne na stałe. Mleczne zęby zaczynają zwykle wypadać ok. 3 miesiąca życia, jednak różnice czasowe między poszczególnymi psami są dość częste.

Jaka jest kara za wycięcie drzewa?

Wycięcie drzewa rozumiane jest przez prawo w dwojaki sposób. Po pierwsze może być traktowane jak wykroczenie podlegające stosownej karze. Wówczas stosuje się wszystkie warunki, o których mówi kodeks wykroczeń.

Zobacz też

Na czym polega podwiązanie jajowodów?

Podwiązanie jajowodów można traktować jako najbardziej radykalną z dostępnych metod antykoncepcji dla kobiet. Zanim zdecydujesz się na ten sposób zapobiegania ciąży, dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw. Musisz mieć bowiem świadomość, że Twoje decyzja może się okazać nieodwracalna.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: