Prawo Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym...

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?

-

Jeśli udało nam się zdać egzamin na prawo jazdy, pewnie mocno kusi nas, by od razu wsiąść za kierownicę i zademonstrować innym swoje nowe umiejętności. Nie możemy jednak zrobić tego od razu, ponieważ czas wydawania fizycznego dokumentu prawa jazdy to zwykle około dwa tygodnie, a tylko z tym dokumentem możemy zgodnie z prawem prowadzić pojazd odpowiedniej kategorii – dokument WORD poświadczający zdany egzamin nie pozwala na prowadzenie pojazdu.

Liczy się czas

Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie jest niezgodna z prawem, wysokość kary, jaka grozi kierowcy w przypadku kontroli drogowej zależy od czasu, w jakim doszło do zdarzenia. Wynika to z faktu, że po zdanym egzaminie starostwo powiatowe przesyła dane nowego kierowcy do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a ponadto dane te są także umieszczane w ewidencji kierowców (tzw. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Jeśli siądziemy za kółkiem już w następnym dniu po egzaminie, w razie kontroli nasze nazwisko nie będzie jeszcze wpisane do bazy, policja wystawi więc nam mandat związany z brakiem uprawnień – wynosi on 500 złotych. Jeśli posiadamy prawo jazdy innej kategorii niż potrzebne w danym momencie, grzywna wyniesie 300 złotych.

Jeśli natomiast będziemy prowadzić samochód np. w drugim tygodniu po zdanym egzaminie, jest szansa, że kontrola drogowa znajdzie nasze nazwisko w ewidencji kierowców – wówczas zapłacimy mandat w wysokości 50 złotych, związany z brakiem przy sobie fizycznego dokumentu.

Warto więc trochę poczekać i ruszyć w trasę dopiero z prawem jazdy w kieszeni.

Czy ktoś z waszych znajomych jeździł bez prawa jazdy po egzaminie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Placuszki biszkoptowe – przepis

Biszkopt to ciasto wypiekane z jajek, cukru i mąki, bez dodatku tłuszczu. Klasyczne placuszki biszkoptowe są pulchne, lekkie i świetnie komponują się z różnymi dodatkami.

Jak wybrać kask motocyklowy?

Kask na motocykl to zdecydowanie najważniejszy element zabezpieczający, który powinien stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego motocyklisty.

Zobacz też

Wybór konta dla firmy

Wybór konta dla firmy jest ważną decyzją przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Kryteriów oceny rachunku bankowego jest zawsze wiele, uzależnione są od typu oraz skali działalności.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: