Pod pojęciem molestowania seksualnego kryją się zachowania seksualne, które odbywają się przy braku akceptacji drugiej osoby, naruszają jej godność i są sprzeczne z normami życia społecznego. Molestowanie seksualne jest ciężkim przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

Definicja molestowania seksualnego w kodeksie pracy

Definicję molestowania prezentuje kodeks pracy (ustawa z dn. 26 czerwca 1974 r.): „(…) każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”.

Molestowanie w miejscu pracy

Przestrzenią, w której może dojść do molestowania seksualnego, jest miejsce pracy. Pracodawca odpowiada wówczas za naruszenie obowiązku poszanowania godności oraz innych dóbr osobistych pracownika (art. 11. kodeksu pracy), a także za niezapewnienie bezpiecznego środowiska pracy (art. 15 kodeksu pracy).

Molestowanie seksualne a kodeks karny

Przepisy dotyczące molestowania seksualnego mieszczą się w rozdziale XXV kodeksu karnego pt. Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Zależnie od rodzaju przestępstwa (pojęcie molestowania seksualnego jest dość szerokie i obejmuje różne formy przestępstwa) sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 15 lat.

Kara za gwałt

Gwałt, czyli doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przy użyciu przemocy, groźby lub podstępu, jest zagrożony karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (art. 197 kodeksu karnego). Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku gwałtu wobec osoby małoletniej lub członka rodziny kodeks przewiduje także minimalny wymiar kary – nie krótszy niż 3 lata pozbawienia wolności. Okres ten wydłuża się do 5 lat, gdy do gwałtu doszło ze szczególnym okrucieństwem.

Wśród przestępstw zbiorczo określonych molestowaniem seksualnym, możemy wyróżnić także m.in.:
1. nadużycie stosunku zależności (np. w miejscu pracy) w celu doprowadzenia innej osoby do obcowania płciowego lub wykonania innej czynności seksualnej – kara do 3 lat pozbawienia wolności;
2. wykorzystanie bezradności innej osoby wynikające z upośledzenia umysłowego itp. do wykorzystania jej do obcowania płciowego – kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Koniecznie należy mieć świadomość, iż ściganie przestępstw związanych z molestowaniem seksualnym następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej. Przed molestowaniem seksualnym (także w miejscu pracy) można i trzeba się bronić.

Czy zetknąłeś się kiedyś z tym problemem? Czy uważasz, że kary za molestowanie seksualne są wystarczająco wysokie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here