Pojęcie mobbingu odnosi się do zróżnicowanych działań, których celem jest poniżenie, zastraszenie, spadek samooceny drugiej osoby itp. Zjawisko to odnosi się przede wszystkim do miejsca pracy, gdzie ofiarą jest jeden z pracowników, jednak może się zdarzyć również w szkole.

Definicja mobbingu z kodeksu pracy (art. 94.) to: „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.

Przeciwdziałanie mobbingowi

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Zdarza się jednak, że to sam pracodawca jest głównym jego sprawcą (szczególnie np. w małych firmach). Warto więc mieć świadomość, że pracownik może (i powinien) bronić się przed takim szkodliwym zachowaniem.

Roszczenia pracownika

W sytuacji, gdy stres związany z mobbingiem w pracy wywołuje u pracownika problemy zdrowotne, może on dochodzić u pracodawcy zadośćuczynienia w formie finansowej. Podobnie jest w sytuacji gdy pracownik – w wyniku mobbingu – zdecydował się rozwiązać umowę o pracę. Ma on wówczas możliwość dochodzenia odszkodowania od pracodawcy (jego wysokość to przynajmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Trudności w udowodnieniu mobbingu

Warto wiedzieć, że poszkodowany, który zamierza starać się o odszkodowanie za mobbing w pracy, musi być w stanie udowodnić, że faktycznie dochodziło do mobbingu. Zanim więc podejmie się decyzję o działaniach przeciwko pracodawcy, warto zebrać dowody (np. ewentualne maile). Trzeba być świadomym, że w wielu sytuacjach trudne może być zdobycie zeznań świadków – innych współpracowników, którzy mogą obawiać się o swoją posadę.

Mobbing w szkole

Nauczyciele i rodzice mogą mieć problem z odpowiednio wczesnym zaobserwowaniem zjawiska mobbingu w szkole, ponieważ dochodzi do niego najczęściej pośród uczniów. Jeśli jednak jego przejawy zostaną zauważone, rodzice od razu powinni skontaktować się z wychowawcą, a także szkolnym pedagogiem. Z jednej strony konieczne jest działanie, które zakończy mobbing (w tym rozmowa z rówieśnikami dziecka), z drugiej – istotne znaczenie ma wsparcie samego poszkodowanego. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u psychologa.

Mobbing to bardzo negatywne zjawisko, wyraźnie wpływające na jakość życia, wydajność pracowników czy prawidłowy rozwój dziecka. Czy zdarzyło się Wam być świadkiem/ ofiarą takich działań? Jak wówczas zareagowaliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here