Od 1 stycznia 2012 r., kiedy to wprowadzono nowelę ustawy o ochronie zwierząt, zaczął obowiązywać przepis mówiący o trzymaniu zwierząt na uwięzi. Kwestia trzymania psa na łańcuchu przy budzie w zdecydowanej większości przypadków dotyczy mieszkańców wsi.

Warunki utrzymania dla zwierzęcia

Art. 9 ust.2 ww. ustawy zabrania trzymania zwierząt domowych, w tym psów, na uwięzi powyżej 12 godzin w ciągu doby. Zapis ten zabrania również trzymania zwierząt na uwięzi, jeżeli powoduje to uszkodzenie ciała zwierzęcia, jego cierpienie albo pozbawia go możliwości ruchu. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuację, kiedy pies zamiast obroży ma nałożony na kark drut, sznur powodujący jego wrzynanie się lub uszkadzanie ciała psa. Dotyczy to również sytuacji, kiedy pies pozbawiony jest możliwości poruszania się. Wspomniany artykuł określa, że długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Należy mieć świadomość, że przepis ten nie polega na trzymaniu psa na uwięzi przez 12 godzin, następnie zrobieniu chwili przerwy dla psa, gdzie może sobie swobodnie pobiegać, a następnie znów zapięciu go na łańcuch na kolejne 12 godzin. Pies może być zapięty do łańcuch maksymalnie 12 godzin!

Ponadto właściciel psa, który trzymany jest na uwięzi, ma obowiązek – podobnie jak właściciel każdego innego zwierzęcia domowego – zapewnić pomieszczenie, które ochroni psa przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak upał, deszcz czy mróz. Pomieszczenie to powinno mieć dostęp do światła dziennego oraz powinno umożliwiać zmianę pozycji ciała. Ponadto pies powinien mieć zapewniona odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Kary za złamanie przepisu

Osobom, które łamią przepis i trzymają psa na uwięzi powyżej 12 godzin, grozi kara aresztu lub grzywny. Dodatkowo sąd może orzec o odebraniu zwierzęcia właścicielowi oraz zapłaty nawiązki w wysokości do 1 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt (art. 37).

I choć przepis ten wygląda groźnie, to niestety pełni on funkcję bardziej edukacyjną niż prewencyjną. Ciężko bowiem udowodnić, ze pies trzymany jest ponad 12 godzin na łańcuchu, chyba że będziemy nagrywać psa przez kilka dni z rzędu. Ale jeżeli zauważymy, że zwierzę trzymane jest na uwięzi, np. na sznurze albo drucie, albo w upalny dzień nie ma dostępu do wody, wówczas powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym najbliższe schronisko, policję albo straż gminną.

Czy Waszym zdaniem trzymanie psa na łańcuchu powinno być karane?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here