Umowa małżeńska może rozszerzyć, ograniczyć lub ustanowić rozdzielność majątkową. Intercyza powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, w innym przypadku będzie nieważna. U notariusza muszą być obecne obie strony. Małżeńska umowa majątkowa dotyczy małżonków, a intercyza zazwyczaj przyszłych małżonków. Warto pamiętać, iż każdą umowę, więc również majątkową czy akt notarialny, możemy rozwiązać w dowolnym czasie.

Skutki podpisania intercyzy:
1. Od momentu zawarcia małżeństwa, każde z małżonków posiada majątek osobisty, który nie ulega podziałowi w przypadku ich rozstania.
2. Dzięki rozdzielności majątkowej małżonkowie mają pełną swobodę, co do korzystania ze swego majątku.
3. W rozporządzaniu swoimi dobrami od małżonków nie jest wymagana obopólna zgoda.
4. Dzięki intercyzie nie występuje majątek wspólny, który należałoby podzielić w przypadku rozwodu.
5. Najczęściej intercyzę podpisują przyszli małżonkowie, gdy jedno z nich jest bardziej zamożne od drugiego lub prowadzi działalność gospodarczą.
6. Dzięki sporządzonej intercyzie każdy z małżonków sam odpowiada za swoje długi.
7. Uwaga – majątek osobisty, którym każdy z małżonków dysponuje – w razie rozstania nie podlega podziałowi. Do takiego majątku należą przedmioty, które zostały nabyte zanim powstała wspólność majątkowa w drodze:
– dziedziczenia
– darowizny
– zapisu

Uwaga!

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnoty majątkowej nie mogą się wspólnie rozliczać. Istnieje jednak forma rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dotyczy jednak takiego rozliczenia małżonków, które zrównuje to, czego dorobili się trakcie trwania małżeństwa czyli tzw. dorobków.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKto to jest singiel?
Następny artykułChłopak się nie odzywa

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here