Prawo Jaki identyfikator podatkowy stosować: NIP czy PESEL?

Jaki identyfikator podatkowy stosować: NIP czy PESEL?

-

PESEL czy NIP jako identyfikator podatkowy?

PESEL jest identyfikatorem podatkowym w odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT od towarów i usług. Podatnikom, którzy spełniają powyższe kryteria, z początkiem stycznia bieżącego roku odebrano przyznany numer NIP, podatnikom go nie posiadającym numer ten nie jest nadawany. Numerem NIP posługują się natomiast pozostałe podmioty podlegające rejestracji do celów podatkowych (prowadzący działalność gospodarczą i płatnicy podatku VAT) oraz przedsiębiorcy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej.

Do posługiwania się Numerem Identyfikacji Podatkowej zobowiązani są także płatnicy składek społecznych, nie prowadzący działalności gospodarczej, np. zatrudniający opiekunkę do dziecka. NIP ma zastosowanie także w przypadku identyfikacji niepodlegających rejestracji w systemie PESEL.

Z 1 stycznia 2012 osoby fizyczne zostały zwolnione z obowiązku wypełniania formularza NIP-3 dla osób zatrudnionych, a więc z występowania do urzędu skarbowego z tzw. zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz z aktualizowania danych w urzędzie skarbowym. Uczynienie numeru PESEL identyfikatorem podatkowym spowodowało również zmiany w formularzach podatkowych. Aby uzyskać NIP przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem o jego nadanie. Nadawaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej zajmuje się Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP).

Rejestracja przedsiębiorców odbywa się za pomocą tzw. „jednego okienka”. Osoby fizyczne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej składają zgłoszenie identyfikacyjne w ramach wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą formularza CEIDG-1.

Źródła:

[1] Małgorzata Żujewska, Jaki identyfikator stosować: NIP czy PESEL?, Gazeta Podatkowa nr 2 (834) z dnia 2012-01-05, dostępny w Internecie: http://inwestycje.pl/moje_podatki/Jaki-identyfikator-stosowac-NIP-czy-PESEL-;152432;0.html.

Co myślicie o tej zmianie? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jednodniowa dieta oczyszczająca organizm

Mieszkańcy krajów cywilizowanych mogą korzystać z wielu technicznych udogodnień czy rozrywek. Jednak to także może przyczynić się do zatrucia naszego organizmu. Wtedy jedynym ratunkiem jest oczyszczający, nawet jedno lub kilku dniowy, post.

Co warto zobaczyć w Afryce?

Czarny kontynent ma wiele do zaoferowana, bezkres Sahary, wspaniałe szczyty górskie, niedotknięte ludzką ręką naturalne krajobrazy oraz wspaniałe, niespotykane w Europie zabytki.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Trójmiasto – trzy nadmorskie miejscowości, z których każda oferuje moc turystycznych atrakcji. Przybywający tutaj podróżni mogą nie tylko podziwiać wiele historycznych atrakcji, lecz także zaznać uroków plażowania nad Bałtykiem i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: