Warto zaznaczyć, że urlop bezpłatny nie jest wliczany do okresu pracy. Natomiast pracownik, aby go otrzymać, musi złożyć pisemny wniosek. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

W Kodeksie Pracy jest mowa o dwóch rodzajach urlopu bezpłatnego. Pierwszy udzielany jest na wniosek pracownika. Natomiast drugi rodzaj za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Pracodawca podejmując decyzję o przyznaniu urlopu bezpłatnego nie powinien jej uzależniać od sposobu, w jaki pracownik chce ten czas wykorzystać. Warto jednak posiadać właściwie dobrane argumenty, które mogą ułatwić uzyskanie zgody zatrudniającego. Pracodawca może odmówić udzielić urlopu bezpłatnego. Nie ma obowiązku podania uzasadnienia tej decyzji. Może także zaproponować wykorzystanie urlopu bezpłatnego w innym terminie niż ten podany we wniosku czy na krótszy okres.

Jednak są sytuacje, gdy pracodawcy obowiązkowo musi udzielić urlopu bezpłatnego. Dotyczy to urlopu wychowawczego czy odbycia ćwiczeń wojskowych. Także młodociany uczęszczający do szkoły dla pracujących, pracownik pełniący funkcję związkową, poseł na Sejm czy senator RP powinni otrzymać zgodę na urlop bezpłatny.

Korzystaliście kiedyś z prawa do bezpłatnego urlopu? Czy mieliście jakieś trudności, żeby go uzyskać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here