Często objawy braku łaknienia są natury psychicznej. Przyczyn może być wiele, czasem mogą one iść w parze z problemem fizjologicznym. Przede wszystkim spróbujmy się zastanowić i zbadać przyczynę.

Niektórzy z nas nie są w stanie nawet wyobrazić sobie, iż mogliby zapomnieć o posiłku lub nie jeść ze względów emocjonalnych. Dzielimy się na tych, którzy reagują irytacją na brak posiłku o ustalonej porze, którzy nie są w stanie normalnie funkcjonować z pustym żołądkiem, niezależnie od tego, jak wielka burza uczuć przetoczyłaby się przez ich życie. Pozostali to osoby skłonne do odczuwania zupełnego braku łaknienia z przyczyn emocjonalnych, którzy nie rozumieją, w jaki sposób można pamiętać o jedzeniu, kiedy w życiu dzieje się coś naprawdę ważnego.

Przyczyny braku łaknienia często mają swe źródło w tym, że na różnych etapach życia przechodzimy ważne dla nas zmiany, które nas pochłaniają. Załamania nerwowe, intensywne stany emocjonalne wpływają na pogorszenie się apetytu. Stres jest jednym z czynników najbardziej osłabiającym chęć jedzenia. Jeżeli nasze odżywianie notorycznie nastawione jest na podobne zaburzenia, może to prowadzić do powstania chorób i powikłań. Powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę ze szkodliwości niedostarczania organizmowi wartości odżywczych i spróbować zmienić nasz tryb życia.

Na początek istotne będzie ustalenie stałych godzin, o jakich będziemy spożywać posiłki. Regularność sprawi, że nie będziemy o jedzeniu zapominać. Jeśli nie jesteśmy w stanie spożyć normalnej dla nas wielkości posiłku, jedzmy częściej, ale mniejsze ilości. Wyznaczmy sobie nawet cztery do pięciu posiłków spożywanych o konkretnych porach dnia. Organizm powinien się znów przyzwyczaić do dostarczania mu substancji odżywczych i powinno to poprawić stan naszego łaknienia.

Na poprawę apetytu najlepszy jest ruch. Wybierz odpowiednia dla ciebie aktywność ruchową i spróbuj regularnie poświęcić jej czas. Dotlenienie organizmu nie tylko złagodzi stres i pozwoli lepiej znosić brak równowagi emocjonalnej, ale także poprawi nam apetyt.

W przypadku braku łaknienia wykonuj te proste ćwiczenia polegające na głębokim oddychaniu. Powinny również zaostrzyć apetyt.

Uwaga!

Czasem przyczyny braku łaknienia mogą stanowić objaw choroby. Jeśli towarzyszy mu spadek odporności organizmu, częste przeziębienia, apatia i pogorszenie się samopoczucia, powinniśmy niezwłocznie udać się po poradę do gabinetu lekarskiego i wykonać niezbędne badania w celu określenia przyczyn występujących w naszym organizmie zmian.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenie jamy ustnej – jak leczyć?
Następny artykułKontrola wagi ciała

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here