Powinniśmy być świadomi zagrożeń oraz tego, jak ważna jest kontrola naszego organizmu. Krew składa się z krwinek czerwonych, erytrocytów, przewodzących hemoglobinę po całym naszym ciele, a wraz z nią tlen. To właśnie hemoglobina decyduje o kolorze krwinek. Leukocyty to krwinki białe, które pełnią funkcję ochronną w naszym organizmie, walcząc z wszelkiego rodzaju wirusami i bakteriami i starając się nie dopuścić do ich rozwoju. Trzecim elementem są płytki krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi i tym samym chronią uszkodzone naczynie. Osocze to z kolei płyn, w którym krwinki się znajdują.

Badanie krwi ma na celu sprawdzenie ilości krwinek czerwonych, białych, stężenia hemoglobiny, objętość czerwonej krwinki oraz ilość płytek krwi.

Badania krwi pozwalają wykryć wiele chorób. Jeśli wyniki informują nas o zbyt dużej ilości krwinek czerwonych, może to oznaczać niedostateczne dotlenienie tkanek organizmu i wskazywać na choroby serca lub płuc. Obniżenie erytrocytów może wskazywać na pojawienie się choroby zakaźnej lub istnienie wrodzonego schorzenia, na zbyt małą ilość w naszym organizmie żelaza, witamin z grupy B czy kwasu foliowego, może też się wiązać z niewydolnością nerek czy nawet nowotworem.

Wzrost leukocytów może świadczyć o pojawieniu się zmian nowotworowych, o słabej zdolności ochronnych organizmu, o zaistnieniu infekcji. Poziom leukocytów we krwi zmienia się też podczas ciąży oraz po aktywnym wysiłku.

Hemoglobina, jako składnik erytrocytów, stanowi o ich liczbie oraz ilości. w sytuacji, kiedy stężenie jest obniżone, mamy do czynienia z anemią. Choroba ta jest często wynikiem zbyt małej ilości jednego ze związków, które stanowią o odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, jak na przykład żelazo.

Objętość krwinki zależna jest również od niedoboru jednej z wyżej wymienionych substancji odżywczych czy minerałów, na przykład kiedy objętość krwinki wzrasta, wskazuje to na niedobór kwasu foliowego czy witaminy B12, kiedy się obniża, jest to sygnałem dającym znać o nadmiernej utracie krwi.

Obniżona ilość trombocytów, czyli płytek krwi, alarmuje o ewentualnym stanie zapalnym, nowotworze czy niedoborze witamin. Wyniki morfologii interpretuje lekarz. Jeśli zaobserwowane są duże zmiany, badania są powtarzane w celu wyeliminowania możliwości pomyłki. Wykrycie zmian chorobowych we wczesnym stadium może uratować nam życie, dlatego należy pamiętać o regularnych badaniach.

Uważacie, że warto badać krew? Kiedy ostatnio poddawaliście się tego typu badaniom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here