Nietrzymanie moczu to kłopotliwa dolegliwość, której wystąpienie może zależeć od kilku przyczyn. Jedną z nich jest zjawisko polegające na tym, iż podtrzymujące pęcherz mięśnie ulegają osłabieniu. Zjawisko to występuje często po porodzie (i ustępuje samoistnie), u kobiet, które przeszły menopauzę, czasem u mężczyzn po operacji prostaty. Określa się je wtedy mianem wysiłkowego nietrzymania moczu. Objawia się ono zdecydowanie częściej u kobiet. Nietrzymanie moczu może tez występować w parze z koniecznością częstszego niż normalnie opróżniania pęcherza (w przypadku jego nadreaktywności). Może też być przyczyną choroby lub urazu układu nerwowego.

Jakakolwiek jest przyczyna, nietrzymanie moczu jest dolegliwością uciążliwą. Jak sobie radzić z jej objawami?

W razie wystąpienia problemów związanych z nietrzymaniem moczu, należy udać się niezwłocznie do lekarza. Im wcześniej odwiedzimy gabinet lekarski, tym szybciej opanujemy wstydliwą dolegliwość, można ją bowiem ograniczyć, a nawet wykreślić ze swojego życia. Wiele cierpiących na tę dolegliwość kobiet zamiast zdecydować się na wizytę u lekarza, ukrywa dolegliwości, ograniczając swoją aktywność życiową i narażając się na niepotrzebny stres. Niepotrzebnie, bowiem lekarz może określić przyczynę występowania objawów i zaproponować odpowiednie leczenie.

Pierwszym krokiem w leczeniu choroby nietrzymania moczu, kiedy znajduje się ona w stadium początkowym, jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za podtrzymanie pęcherza moczowego. Można w tym celu uprawiać odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne. Polegają one na przykład na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni odbytu oraz pochwy. Ćwiczeniom należy codziennie poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Są także inne metody wzmocnienia mięśni dna miednicy i tym samym zapobiegania rozwojowi choroby. Wykorzystuje się również prąd elektryczny lub poddaje działaniu specjalnej aparatury.

Jeśli nietrzymanie moczu znajduje się w fazie bardziej zaawansowanej, leczy się je nie tylko wzmacnianiem mięśni dna miednicy, ale także odpowiednimi lekami. W ten sposób leczy się objawy głównie związane z problemami pęcherza nadreaktywnego. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu lekarz zazwyczaj stosuje leczenie hormonalne. Ostatecznym sposobem leczenia nietrzymania moczu, w bardziej zaawansowanym jego stadium, jest zabieg operacyjny.

Uwaga!

Pamiętajmy, że nietrzymanie moczu jest choroba uleczalną i że szybka decyzja odwiedzenia gabinetu lekarskiego może przyczynić się do tego, iż pozbędziemy się irytujących, czasem ciężkich do zniesienia, objawów. Nie bagatelizujmy choroby w jej wczesnym stadium rozwoju i udajmy się po fachową ocenę naszego stanu oraz plan leczenia.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here