Na szczęście symbole te są takie same na całym świecie – nieważne więc, gdzie jesteś czy też, gdzie dana rzecz została wyprodukowana. Symbol przypięty do ubrania ma wszędzie takie same znaczenie. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o tym, by zaznajomić się z tymi znajdującymi się na naszych ubraniach, zyskamy pewność, że nie zdarzy się nam żadna wpadka i ulubionymi rzeczami będziemy mogli się cieszyć przez długi czas.

Symbole, które znajdują się na wszywkach, możemy podzielić na kilka kategorii.

Jeżeli widzimy symbol miski do prania, to dotyczy on sposobu prania. Jeżeli widzimy kwadrat, mówi on o rodzaju suszenia, trójkąt z kolei – o sposobie czyszczenia na sucho. Natomiast jeśli zobaczymy żelazko, to oczywiste jest, że mamy tu do czynienia ze wskazówkami dotyczącymi prasowania danego ubrania.

SYMBOLE DOTYCZĄCE PRANIA

30 stopni

Pranie normalne (liczba wewnątrz miski informuje, jaka może być maksymalna temperatura wody – w tym przypadku 30°C).

30 stopni uwaga

Pranie z zachowaniem ostrożności (liczba wewnątrz miski informuje, jaka może być maksymalna temperatura – w tym przypadku 30°C, kreska pod miską oznacza właśnie, iż pranie ma być z zachowaniem ostrożności).

ręczne

Ubranie ma być prane tylko ręcznie, a nie mechanicznie.

nie prać

Nie prać.

SYMBOLE DOTYCZĄCE CZYSZCZENIA MECHANICZNEGO

na sucho

Puste kółko oznacza, iż dane ubranie może być czyszczone tylko i wyłącznie na sucho.

czyszczenie A

Dozwolone jest pranie we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych.

czyszczenie F

Czyszczenie w roztworze węglanu fluoru i benzynie ciężkiej (w kółku podany jest rodzaj środka czyszczącego).

czyszczenie F uwaga

Czyszczenie z zachowaniem ostrożności w roztworze węglanu fluoru i benzynie ciężkiej (w kółku podany jest rodzaj środka czyszczącego).

nie czysścić

Nie czyścić chemicznie.

SYMBOLE DOTYCZĄCE CHLOROWANIA

bielenie

Można bielić rozcieńczonym wybielaczem chlorowym.

dozwolone chlorowanie

Dozwolone chlorowanie.

nie chlorować

Nie chlorować.

SYMBOLE DOTYCZĄCE PRASOWANIA

1 kropka

Jedna kropka oznacza, iż należy prasować żelazkiem, którego temperatura wynosi maksymalnie 110°C (tkaniny poliestrowe, z włókien octanowych i akrylowych, a także nylon i wiskoza). Uwaga: jeżeli mamy dużo ubrań do prasowania, to należy zacząć od ubrań, które mają na metce ten właśnie symbol, dzięki temu nie zniszczymy ubrań i jednocześnie zaoszczędzimy pieniądze).

2 kropki

Dwie kropki oznaczają, iż należy prasować żelazkiem, którego temperatura wynosi maksymalnie 150°C (mieszanki wełny i mieszanki poliestru).

3 kropki

Trzy kropki oznaczają, iż należy prasować gorącym żelazkiem, którego temperatura wynosi maksymalnie 200°C (bawełna oraz bielizna pościelowa).

2 kropki uwaga

 

Prasować przez materiał lub żelazkiem, które posiada powłokę teflonową.

 

 

 

 

nie prasować

Nie prasować, bowiem ubranie może ulec uszkodzeniu.

SYMBOLE DOTYCZĄCE SUSZENIA

bębnowo zredukowane

Suszyć bębnowo, przy zredukowanych obrotach.

bębnowo normalnie

Suszyć bębnowo, przy normalnych obrotach.

pozycja pionowa

Suszenie w pozycji pionowej. Może także oznaczać suszenie bez wyżymania w pozycji pionowej. (Mokre ubranie należy rozwiesić, aby obciekło. W taki sposób suszy się koszule oraz rzeczy, które właściwie nie wymagają prasowania).

pozycja pozioma

Suszenie w pozycji poziomej (takie suszenie jest polecane szczególnie przy wyrobach dziewiarskich).

nie suszyć mechanicznie

Nie suszyć mechanicznie.

Uwaga!

Mamy nadzieję, iż od tej pory nie będziecie z przerażeniem (i niedowierzaniem!) patrzyć na symbole, znajdujące się na ubraniach, a pranie nie będzie kojarzyło Wam się z łamigłówką!

Sprawdzacie symbole na metkach, zanim włożycie ubrania do pralki czy też zdarza Wam się o tym zapominać? 😉

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować się do imprezy i ją przeżyć?
Następny artykułNegocjacje z dłużnikami

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here