Prowadzenie domu Jak pozbyć się plam z atramentu?

Jak pozbyć się plam z atramentu?

-

Jeśli mamy możliwość, aby od razu przystąpić do usuwania plamy, taką mokrą plamę należy wypłukać w zimnej wodzie, potem wetrzeć w nią płynny detergent i raz jeszcze wypłukać. Jeżeli plama powstała na białej bawełnie, to należy ją posypać solą, potrzeć przekrojoną na pół cytryną, a następnie spłukać i normalnie wyprać.

Plamę na kolorowej bawełnie usuwamy sokiem z cytryny lub zmywaczem do paznokci. Zawsze jednak pod plamę podkładamy jakąś starą bawełnianą szmatkę, a podczas trwania zabiegu przesuwamy ją tak, aby pod plamą zawsze była sucha.

Jeżeli taka plama powstała na kolorowym ubraniu, to należy namoczyć plamę w lekko podgrzanym mleku, a potem spłukać i wyprać.

Czasami plamy powstają na materiałach, które nie nadają się raczej do prania. Z takimi plamami można walczyć w taki oto sposób: do plamy delikatnie przykłada się ściereczkę zwilżoną denaturatem. Potrzeba tu trochę cierpliwości i precyzyjności, ale warto.

Jak już wyżej wspomniałam – na plamy z atramentu skutecznie działa cytryna. Wywabia ona takie plamy m.in. z wyrobów skórzanych, dłoni, ubrań, a nawet z podłogi i drewnianych mebli. Najlepiej jest pocierać plamy ściereczką zwilżoną w soku z cytryny tak długo, aż plamy zejdą. Jeżeli takiemu zabiegowi poddaliśmy drewniane meble, to trzeba je potem jeszcze przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Plamy z atramentu powstałe na skórze dłoni możemy usunąć poprzez przecieranie tego miejsca sokiem z surowego pomidora. Można także przecierać skórę pumeksem, ale należy to robić bardzo delikatnie.

Plamy, które powstały na białej tkaninie, trzeba przemywać 5%-roztworem amoniaku, a potem spłukać i wyprać.

Takie plamy powstają nie tylko na ubraniach, ale także i na dywanach. Świeże plamy z atramentu, które powstały na dywanie ze sztucznej tkaniny, usuwamy za pomocą soli. Wpierw zbieramy nadmiar atramentu watą bądź bibułą. Potem plamę posypujemy solą, a po około pół godzinie odkurzamy dywan. Jeżeli jednak dywan jest z wełny, to plamę czyścimy wacikiem nasączonym w occie spirytusowym, potem pod plamę wkładamy jakąś szmatkę i przelewamy przez dywan gorące mleko. Ostatnim etapem tego zabiegu jest przecieranie dywany spirytusem.

Natomiast plamy z mebli usuwamy sokiem z rabarbaru.

Jak sobie radzicie z plamami po atramencie? Znacie jeszcze jakieś inne sposoby niż te wymienione w artykule? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak negocjować cenę samochodu?

Kilka miesięcy zajęły Ci poszukiwania idealnego samochodu, takiego, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Ekonomiczny silnik, mały przebieg, idealny kolor... Wszystko Ci si w nim podoba oprócz ceny. Sprzedawca wydaje się nieugięty, wymienia powody, dla których nie może zejść z ceny – nie wierz mu! Każdy grosik ląduje w jego kieszeni.

Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy

Z założenia, przepisy o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej przez zatrudnionego mają chronić interesy pracodawcy. Zagadnienie to reguluje, m. in. Kodeks Pracy. W tym akcie rozróżnia się dwa rodzaje działalności konkurencyjnej: w czasie trwania stosunku pracy oraz po zwolnieniu czy odejściu pracownika z innych powodów.

Zobacz też

Kradzież karty kredytowej – co zrobić?

Lekkomyślność w postępowaniu z gotówką jest na stałe wpisana w myślenie każdego z nas. Nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być okradziony. Nikt nie dba o bezpieczeństwo swoich pieniędzy do chwili, kiedy już zostanie okradziony.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: