Jeśli mamy możliwość, aby od razu przystąpić do usuwania plamy, taką mokrą plamę należy wypłukać w zimnej wodzie, potem wetrzeć w nią płynny detergent i raz jeszcze wypłukać. Jeżeli plama powstała na białej bawełnie, to należy ją posypać solą, potrzeć przekrojoną na pół cytryną, a następnie spłukać i normalnie wyprać.

Plamę na kolorowej bawełnie usuwamy sokiem z cytryny lub zmywaczem do paznokci. Zawsze jednak pod plamę podkładamy jakąś starą bawełnianą szmatkę, a podczas trwania zabiegu przesuwamy ją tak, aby pod plamą zawsze była sucha.

Jeżeli taka plama powstała na kolorowym ubraniu, to należy namoczyć plamę w lekko podgrzanym mleku, a potem spłukać i wyprać.

Czasami plamy powstają na materiałach, które nie nadają się raczej do prania. Z takimi plamami można walczyć w taki oto sposób: do plamy delikatnie przykłada się ściereczkę zwilżoną denaturatem. Potrzeba tu trochę cierpliwości i precyzyjności, ale warto.

Jak już wyżej wspomniałam – na plamy z atramentu skutecznie działa cytryna. Wywabia ona takie plamy m.in. z wyrobów skórzanych, dłoni, ubrań, a nawet z podłogi i drewnianych mebli. Najlepiej jest pocierać plamy ściereczką zwilżoną w soku z cytryny tak długo, aż plamy zejdą. Jeżeli takiemu zabiegowi poddaliśmy drewniane meble, to trzeba je potem jeszcze przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Plamy z atramentu powstałe na skórze dłoni możemy usunąć poprzez przecieranie tego miejsca sokiem z surowego pomidora. Można także przecierać skórę pumeksem, ale należy to robić bardzo delikatnie.

Plamy, które powstały na białej tkaninie, trzeba przemywać 5%-roztworem amoniaku, a potem spłukać i wyprać.

Takie plamy powstają nie tylko na ubraniach, ale także i na dywanach. Świeże plamy z atramentu, które powstały na dywanie ze sztucznej tkaniny, usuwamy za pomocą soli. Wpierw zbieramy nadmiar atramentu watą bądź bibułą. Potem plamę posypujemy solą, a po około pół godzinie odkurzamy dywan. Jeżeli jednak dywan jest z wełny, to plamę czyścimy wacikiem nasączonym w occie spirytusowym, potem pod plamę wkładamy jakąś szmatkę i przelewamy przez dywan gorące mleko. Ostatnim etapem tego zabiegu jest przecieranie dywany spirytusem.

Natomiast plamy z mebli usuwamy sokiem z rabarbaru.

Jak sobie radzicie z plamami po atramencie? Znacie jeszcze jakieś inne sposoby niż te wymienione w artykule? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym jest stalking?
Następny artykułTalisman Magia i Miecz – zasady gry

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here