Prowadzenie domu Jak prać jedwab?

Jak prać jedwab?

-

Jak więc należy prać jedwab? Jedwabiu nie należy namaczać przed praniem. Należy go prać bardzo delikatnie w wodzie o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza, z dodatkiem delikatnych detergentów w postaci płynnej lub z dodatkiem płatków mydlanych. Pranie jedwabiu polega na gnieceniu tkaniny w danym roztworze. Jeżeli ubranie jest jakoś szczególnie mocno zabrudzone, to trzeba je prać dwukrotnie.

Po praniu jedwab należy kilka razy wypłukać w dużej ilości wody. Woda powinna mieć tę samą temperaturę jak woda do prania. Do ostatniego płukania kolorowego jedwabiu można dodać kilka łyżek octu (5 łyżek na 1 litr wody). Dzięki temu tkanina nabierze miękkości, połysku, a kolor się ożywi.

– Biały jedwab, który ma tendencje do żółknięcia, należy przed praniem zanurzyć na godzinę w surowym mleku.

– Jedwabne apaszki należy prać oddzielnie, żeby nie zabarwiły się nawzajem. Prać w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Do ostatniego płukania dodać 3 kawałki cukru.

– Po wypłukaniu ubranie należy delikatnie wycisnąć, a nadmiar wody usunąć poprzez zawinięcie w gruby ręcznik frotte.

– Ubranie z jedwabiu należy suszyć rozwieszając je na wieszaku. Jeszcze troszkę wilgotne ubranie należy wyprasować na lewej stronie żelazkiem o temperaturze około 120 stopni Celsjusza. Jedwabiu nie wolno wystawiać na działanie słońca.

Uwaga!

Jeżeli na metce napisane jest, że nie wolno prać w wodzie, to rzecz tę należy zanieść do pralni chemicznej. Gdyby taka sukienka czy bluzka została jednak wyprana w wodzie, to mogłaby stracić kolor i fason.

W czym Wy pierzecie jedwab? Dajcie znać w komentarzu!

Poprzedni artykułOdra – profilaktyka
Następny artykułMałopłytkowość – objawy
Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wrażliwe dziecko – jak pomóc?

Gdy mówimy o dziecku, że jest wrażliwe, nie oznacza to, że wychowujemy je na człowieka o niskim poczuciu własnej wartości bądź słabym charakterze, który nie będzie potrafił poradzić sobie w życiu. Niestety takie mity wciąż jeszcze krążą wśród niektórych rodziców, którzy uważają, iż tylko surowa dyscyplina ukształtuje silną osobowośćw dziecku.

Jak zaskoczyć faceta?

Każdy związek potrzebuje czasem ożywczej odmiany. Kiedy w nasze wspólne życie zaczyna wkradać się nuda, nie pozwólmy jej się rozgościć na dobre. W jaki sposób zatem można zaskoczyć faceta?

Zobacz też

Co warto zobaczyć w województwie łódzkim?

Województwo łódzkie położone jest w samym sercu Polski, a we wsi Piątek znajduje się precyzyjnie określony środek kraju. Kojarzony z przemysłem włókienniczym region pochwalić może się średniowiecznymi i barokowymi zabytkami oraz oryginalną kulturą ludową.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: