1. Ocena stanu izolacji przeciwwodnej i termicznej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić bardzo dokładnie stan izolacji przeciwwodnej. Piwnica, w której ktoś ma mieszkać, nie może być wilgotna. Jeżeli na ścianach jest pleśń czy grzyb – oznacza to, ze izolacja nie spełnia swej roli i należy ją poprawić lub wykonać na nowo a w najgorszym przypadku – skuć tynki wykonać izolacje pionowe i poziome. Oznacza to niestety znaczne koszty, gdyż materiały hydroizolacyjne są drogie. Jeżeli piwnica nie była w ogóle izolowana – dopóki prace te nie zostaną przeprowadzone zamieszkanie w niej będzie niemożliwe.

2. Czy piwnica ma wystarczającą wylewkę?

Jeżeli wylewka nie jest w piwnicy ocieplona należy ją skuć i wykonać na nowo razem z izolacją przeciwwodną i termiczną w postaci warstwy co najmniej 15 cm styropianu. Jeżeli fundamenty na to pozwolą może konieczne okazać się pogłębienie piwnicy przed wykonaniem właściwej wylewki. Mieszkanie w piwnicy gdzie nie ma ocieplonej i zaizolowanej wylewki jest niemal niemożliwe – podłoga zawsze będzie bardzo zimna, nawet pomimo poprowadzenia instalacji C.O. W takim pomieszczeniu komfort cieplny jest niemożliwy.

adaptacja piwnicaphotoxpress.com

3. Zapewnienie odpowiedniego dojścia do piwnicy

Należy ocenić stan schodów prowadzących do piwnicy i sprawdzić, czy spełniają normy budowlane przewidziane dla pomieszczeń mieszkalnych. Stopień schodów powinien mieć 17 cm wysokości. Jeżeli schody są wykonane prowizorycznie i nie spełniają norm – może być konieczna ich wymiana.

4. Instalacje w nowym pomieszczeniu mieszkalnym

W adaptowanej piwnicy należy poprowadzić instalację elektryczną oraz wodną i kanalizacyjną, jeżeli planujemy tam dodatkową łazienkę. Konieczne będzie poprzekładanie rur kanalizacyjnych i doprowadzających wodę, następnie sprytne ukrycie ich w ścianach lub za sufitem podwieszanym. Poza tym będzie trzeba doprowadzić do pomieszczeń (jeżeli nie są ogrzewane) instalacji C.O. Jeżeli w piwnicy nie ma grawitacji w rurach grzewczych C.O. to instalujemy podpięcie szeregowe i zakładamy małą pompę, która będzie pracowała jako grawitacja mechaniczna. W piwnicy musimy również poprowadzić odpowiednią wentylację pomieszczeń, gdyż brak tam naturalnego przewiewu.

5. Wykończenie wnętrza

Na tym etapie należy ocenić stan okien (ewentualnie nieznacznie je poszerzyć), pomieszczenia pokryć tynkiem i można z powodzeniem przystąpić do najprzyjemniejszej części – aranżacji wnętrza. Musimy przewidzieć dobrze oświetlenie pomieszczeń ze względu na niemal całkowity brak światła naturalnego. Na tym etapie dobieramy kolory ścian, sufity podwieszane i panele podłogowe.

Opłaca się zaadaptować piwnicę? Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego pies się cały czas drapie? Przyczyny
Następny artykułMontaż karnisza – krok po kroku

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here