Aby zabrać się za tę pracę potrzebujemy:

– wiertarka
– piłka do drewna
– kołki rozporowe dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonane jest nadproże nadokienne; przypadku pustaków ceramicznych należy stosować wkręty i dyble jak najdłuższe i specjalnie do tego przeznaczone
– metr
– poziomica
– ołówek

  • Krok pierwszy

    Zapoznanie się z instrukcją montażu produktu
    Pracę zaczynamy od zdjęcia starego karnisza oraz rozpakowania nowego nabytku i przeczytania instrukcji montażu. Instrukcje te są zazwyczaj czytelne, w opisach montażu mogą pojawić się rozwiązania niestandardowe ograniczające się do detali wynikających z kształtu karnisza.

  • Krok drugi

    Miejsce przeznaczone na karnisz
    Zaczynamy od wyznaczenia miejsc podparć karnisza, czyli miejsc w których będziemy wiercić otwory pod kołki mocujące. Aby to prawidłowo wykonać obieramy sobie jednakową odległość od sufitu i znaczymy ołówkiem kreski. Następnie sprawdzamy poziomicą, czy te dwa (lub kilka) punktów są na jednakowym poziomie w stosunku do sufitu i okna. Jeżeli mamy do dyspozycji zbyt krótką poziomicę, możemy sobie pomóc sznurkiem i pod sznurek podsadzając poziomice nanieść i sprawdzić poziom wyznaczonych punktów. Na tym etapie potrzebujemy pomocy osoby, która przytrzyma jeden koniec sznurka.

  • Krok trzeci

    Mocowanie elementów karnisza na ścianie/suficie
    Kolejnym krokiem montażu karnisza jest rozmontowanie nóżek karnisza, czyli elementów przewiercanych następnie do ściany. Zdarza się, że elementy te są w zestawie skręcone i należy je rozkręcić śrubokrętem. Z reguły należy to zrobić śrubokrętem gwiazdkowym, śruby niekiedy znajdują się z boku tego elementu. Po rozkręceniu zostaje nam „nóżka” i „kielich”, w którym nóżka jest instalowana. W miejscach wcześniej wyznaczonych wiercimy otwory pod dyble. Kołek rozporowy (dybel) wbijamy w otwór, przykładamy kielich i przykręcamy go do ściany bardzo mocno, ponieważ jest to element który lubi się obluzować. Przystępujemy do montażu nóżki karnisza wraz z prowadnicami na kółka do uchwytów na firanki czy zasłony.

  • Krok czwarty

    Montowanie karnisza
    Nóżki przytwierdzany małym wkrętem do już umocowanych elementów. W 90% przypadków mamy do czynienia z obluzowaniem się tego połączenia, ponieważ są to elementy zbyt luźne i w czasie zmiany zasłon lub po zawieszeniu zbyt ciężkich zasłon tracą pierwotna sztywność. Aby sobie ułatwić życie można owinąć ten element chociażby papierem i wsunąć sztywno do kielicha, ewentualnie wbić tam po skręceniu karnisza małe kliny docięte nożem z drewna. Drewniane uchwyty do mocowania karnisza można skrócić, aby tak daleko nie wystawały. Przykręcamy je zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do produktu.

  • Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie sami? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAdaptacja piwnicy do celów mieszkalnych – jak, krok po kroku
Następny artykułMontaż piorunochronu – krok po kroku

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here