Uwaga!
Taka altana w deszczowe dni może służyć za suszarnię na pranie. Ściany altany do wysokości 1 m można wykończyć ażurowo (płotki z układem karo), obok można posadzić pnącza, które będą się malowniczo rozrastać.
-
Krok pierwszy
Krok pierwszy – podłoga w altanie
Spód, czy podłoga naszej altany będzie wykonana z płaskich kamieni ułożonych na pisaku, zalanych zaprawą betonową. Obrzeża altany można wykonać z tych samych kamieni, osadzonych na betonie (podmurówka z betonu) na równi z poziomem wnętrza altany, tworząc cokolik. Taki spód altany jest ponadto bardzo estetyczny i wystarczająco funkcjonalny, zaś prawidłowo wykonany przetrwa kilka lat. Będzie nas to kosztowało średnio: 80 zł za m² kamienia, oraz koszt zaprawy cementowej – całkowity koszt podłogi zależy oczywiście od wielkości altany. Koszty te można obniżyć, jeżeli mamy możliwość zdobycia kamieni rzecznych o odpowiednim kształcie.
-
Krok drugi
Krok drugi – konstrukcja szkieletu altany
W przypadku altany o powierzchni kwadratu czy prostokąta należy osadzić 4 krawędziaki tworzące słupki altany. Słupki te mają wyznaczać narożniki altany. Wystarczające krawędziaki powinny mieć przekrój od 10/10 cm, ale najlepsze są 12/12 cm – można stosować także grubsze, w zależności od wybranego przez nas pokrycia daszku altany. Krawędziaki odpowiednio zaimpregnowane i docięte można nabyć za 30 – kilka złotych za krawędziak o długości 3 m i przekroju 10/10 cm. Krawędziaki należy osadzić w przygotowanych wcześniej otworach, w które wkładamy krawędziak i zalewamy betonem. Nieco droższym rozwiązaniem będzie zastosowanie wieszaków stalowych wykonanych z prętów w kształcie kwadratu, do którego przykręcany jest krawędziak. Taki wieszak montujemy na słupku betonowym (wcześniej przygotowanym). Jest kilka sposobów zamocowania altany do podłoża, ja wymieniłem tylko 2 z nich.
-
Krok trzeci
Krok trzeci – wykonanie dwuspadowego dachu altany
Gdy już mamy cztery zamontowane krawędziaki, montujemy kolejne poziomo na tych już osadzonych w narożach altany. Poziomo będą montowane belki docięte na około 2 metry (w zależności od wymiarów wybranych przez użytkowników). Montuje się je tak, aby połączyć dwa sąsiednie krawędziaki pionowe tworzące słupki altany, najlepiej wybierając połączenie wzdłuż krótszego boku. Poziome krawędziaki po pionowych słupków możemy połączyć przy pomocy łączników metalowych płaskich i winklowych, przykręcanych do słupka i do belki poziomej wkrętami do drewna. Można je także zbić gwoździami używanymi do łączenia więźby dachowej, popularne „krokwiaki”. Dwa takie gwoździe wbite od góry w połaczenie belek będą wystarczające. Na tak przygotowane poziome krawędziaki montujemy właściwą konstrukcję daszku. Należy pamiętać, aby pozioma belka krawędziaka wystawała poza słupki z jednej i z drugiej strony na około 60 cm z każdej (poza obrys słupka). Prace nad daszkiem rozpoczynamy łącząc kolejne dwie poziome belki z pionowymi słupkami wzdłuż dłuższych boków altany. Słupki tworzące dłuższe boki łączymy krawędziakami, dociętymi tak, aby wystawały poza obrys słupków pionowych. Powinny one zostać zamocowane równolegle do dłuższego boku w odległości 40 cm od właściwego obrysu altany (pionowego słupka). Wspieramy je i mocujemy na ułożonych wcześniej dwóch belkach tworzących krótsze boki. Następnie montujemy poprzeczny krawędziak – należy go na sztywno przymocować – będzie on biegł jak kalenica dachu dwuspadowego, przez środek konstrukcji daszku. Jest to tzw. belka podwalinowa. Kolejnym krokiem będzie zamocowanie na środku belki podwalinowej słupka, wspartego na belce (poziomej, mocowanej na środku konstrukcji wzdłuż krótszego boku altany). Słupek powinien znaleźć się na idealnym środku tej belki. Jego wysokość zależna jest od naszego uznania i wielkości spadku dachu, jaki chcemy uzyskać. Najlepiej zamocować ten słupek na dwóch łącznikach kątowych i dwóch płaskich. Taki sam słupek wykonujemy na drugim krótkim boku altany. Na ten słupek zakładamy kolejny krawędziak, identyczny jak ten łączący dłuższe boki altany. Mamy w ten sposób konstrukcję nośną altany, która w przybliżeniu kosztuje tyle, co ilość zużytego materiału, jest to zależne od wielkości altany.
Zamierzacie budować altanę? Na jakie koszty się nastawiacie?