1. Relikty minionej epoki i ich funkcjonalność

Wymiana starych grzejników najczęściej wiąże się z ich wyglądem, stare grzejniki były po prostu brzydkie i nieestetyczne. Mowa tutaj o grzejnikach żeliwnych, które niejednokrotnie zawierały dość niezrównoważoną ilość żeberek – albo nadmiar, albo niedobór. Zbyt duża ilość związana była z kombinatorstwem właścicieli domów, którzy mieli możliwości. Kończąc ten skrócony rys historyczny przejdźmy do meritum sprawy.

2. Kiedy nie warto wymieniać grzejników

– Jeśli nie jest to niezbędnie konieczne nie należy takich prac prowadzić w okresie grzewczym, ponieważ, jeżeli instalacja działa prawidło nie ma większych przeciwwskazań – lepiej po prostu poczekać do zakończenia sezonu, gdyż mogą pojawić się nieprawidłowości spowodowane wymianą.

– Kolejną istotną przyczyną, dla której nie warto wymieniać grzejników jest stara instalacja, lecz dobrze działająca. W takiej instalacji nie zaleca się wymiany grzejników – nowe grzejniki, nierzadko z innych materiałów mogą doprowadzić do jej uszkodzenia, a w efekcie do wymiany całej instalacji, nie zapominajmy, że koszt wymiany całej instalacji C.O. jest dość dużym obciążeniem finansowym. Stara instalacja po latach użytkowania mówiąc prosto – „dopasowała się do siebie”, grzejniki do rur, a rury do pieca. Woda płynąca w takich instalacjach zawiera czynniki chemiczne, drobiny żeliwa,, metali, rdzy, w której dane grzejniki pracują wiele lat i są uodpornione na jej działanie. Włączając w obwód inny grzejnik zaburzamy tę równowagę i możemy spowodować awarię.

– Kolejnym czynnikiem przemawiającym za nie wymienianiem grzejników jest instalacja (zwłaszcza starego typu) który posiada określoną ilość wody w całym obiegu – grzejniki w takich instalacjach mają znacznie większą ilość wody niż nowe, co powoduje mniejsze ciśnienie w instalacji i zaburza jej pracę. Wymiana kilku grzejników w takiej instalacji może doprowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia w instalacji i uszkodzenia dowolnych jej elementów.

– Zmiana termiki domu ma wpływ na decyzję o wymianie. Jedni uważają, że ocieplony dom zużywa mniej energii na ogrzanie i co za tym idzie potrzebuje mniejszą ilość energii dostarczanej do danego pomieszczenia. Jest to oczywiście prawda i byłaby to teoretycznie podstawa do zmniejszenia mocy grzejników, ale zmniejszenie mocy grzejników może doprowadzić do sytuacji wyżej opisanych. Poza tym jest to koszt, który się nam zwróci po długim okresie czasu. Jeżeli planujemy w przyszłości wymianę całej instalacji – będą to na tym etapie pieniądze wyrzucone. Lepiej w takiej sytuacji zastosować dobry termostat, który pozwoli nam lepiej dostosować temperaturę do potrzeb użytkowników.

– Dodatkowo za niezmienianiem grzejników przemawia kocioł w działającej dobrze instalacji, który działa na paliwa stale – kocioł starego typu. Taki kocioł nie daje nam dostatecznej regulacji temperatury w obiegu – raz jest wysoka, raz mniejsza. Wymiana grzejników jest w tym wypadku zbędna.

wymiana grzejników krok po krokusxc.hu

3. Co przemawia za wymiana grzejników?

– Bez wątpienia jest to przeciekający grzejnik i tutaj nie mamy wyjścia, musimy dokonać wymiany. Jeżeli coś działa wadliwie należy to wymienić.

– Kolejną przesłanką do wymiany grzejników jest wymiana kotła C.O. Nowoczesne kotły nie potrzebują tak dużej ilości wody w obiegu jak stare, dlatego przy starych grzejnikach i instalacji będą miały mniejszą wydolność, a ich sprawność zmaleje.

– Dobrym rozwiązaniem jest w łazience wymienić zwykły grzejnik żeliwny na grzejnik rurowy. Będzie on pełnił z powodzeniem rolę suszarki i podniesie się funkcjonalność takiej instalacji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBoniowanie elewacji – co to, jak wykonać?
Następny artykułAltana ogrodowa – koszty

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here