1.Boniowanie – inspiracja przeszłością

Boniowanie polega na wykonaniu systemu rowków na elewacji budynku. Wyglądem przypomina to ścianę z rowkami wyznaczającymi poziome pola przypominające np. duże pustaki, dające efekt płyt lub cegieł wypukle wystających z płaszczyzny pozostałej części elewacji.

Dawniej boniowaniem pokrywano elewacje kamienic, zwłaszcza naroża ścian, obramowania otworów, filary itp. Jest to jednak technika znana już w starożytności. Powróciła ona do łask dopiero w dobie renesansu. Została w niej wzbogacona o nowe kształty i fakturę (płaska lub groszkowana). Bonie miały na celu podkreślanie monumentalności danego budynku, imitowały płyty kamienne itp. Teraz boniowanie nie jest wykonywane w tak spektakularny sposób jak kiedyś, lecz nie wymaga tyle pracy w wykonaniu, dając podobny efekt.

2.Boniowanie w warstwie materiału termoizolacyjnego

Dzisiaj wykonuje się go w warstwie materiału termoizolacyjnego naklejając na właściwą warstwę izolacji termicznej np. 3 cm grubości paski styropianu o szerokości np. 30 cm w odstępie co 5 cm. Oczywiście zaciera się je klejem z siatką zbrojącą. Takie bonie wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym, najlepiej o innym kolorze, niż pozostałą część elewacji budynku. Nawet w przypadku stosowania do ocieplenia budynku izolacji z wełny mineralnej nie ma większego problemu z wykonaniem takich boni, ponieważ wykonuje się je w ten sam sposób – przyklejając płytki styropianowe.

Bonie mogą mieć przeróżne kształty. Takie boniowanie bez najmniejszego problemu możemy wykonać sobie sami, ponieważ nie wymaga to specjalnych umiejętności. Wystarczy umieć posługiwać się nożem, pacą i szpachelką do układania tyku cienkowarstwowego na małych powierzchniach. Bonia niewątpliwie dodają uroku elewacjom, podnosząc ich estetykę.

Boniowanie na styropianie można wykonać w dwojaki sposób:

a)Pierwszy z nich jest niewątpliwie prostszy i szybszy. W tym celu układamy właściwą warstwę izolacji o grubości 10 cm i dopiero na tę warstwę doklejamy płyty wycięte pod bonia.

b)Drugim sposobem będzie stosowanie dwóch rodzajów grubości płyt styropianowych. Do tego musimy zakupić odpowiednie dyble różnej długości, gdyż styropian musi zostać dobrze przymocowany do ściany budynku. Płyty o różnych grubościach montujemy naprzemiennie, aby utworzyły interesujący nas wzór.

3.Boniowanie na tynku tradycyjnym

Kolejnym sposobem boniowania jest tworzenie wzorów na tynku tradycyjnym, nakładanym na domy w przypadku ściany trójwarstwowej. Ze względu na brak zewnętrznej warstwy ocieplenia nie możemy ich teoretycznie wykonać przy użyciu styropianu. Można je wykonać wysuwając na etapie budowy poszczególne cegły bądź pustaki. Wysuniecie powinno mieć głębokość 2-3 cm i powstawać według określonego schematu. Takie wystające cegły tynkujemy i mamy wykonane bonia.

4.Bonia w budynkach starszych przetykane listwami z aluminium lub stali

Można jeszcze wykonać boniowanie przy pomocy rylca – popularne zwłaszcza w budynkach, których elewacja jest wykonana przy pomocy tradycyjnego tynku. Tradycyjny tynk to tynk cementowo-wapienny. W rowki między poszczególnymi boniami można bez większego problemu zamontować profile z PCV, ze stali nierdzewnej itp.

Słyszeliście kiedyś o boniowaniu elewacji? Czy zwykle takie prace zlecacie komuś czy wykonujecie samemu? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNaprawa okien – krok po kroku
Następny artykułKiedy, jak wymieniać kaloryfery?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here