1. Kiedy należy pielęgnować betonową wylewkę?

Pielęgnację betonu należy rozpocząć już po kilku godzinach od zalania wylewki i zatarcia jej. Beton należy chronić przed zbyt szybkim wiązaniem co powoduje duże skurcze, czego następstwem są rysy i spękania. Aby temu zapobiec należy beton polewać (lub skrapiać – jeżeli jest to wylewka wykonana wewnątrz budynku, a nie strop) wodą przez okres najlepiej kilku dni po zalaniu standardowo przyjmuje się 7 dni. Odpowiednie pory to rano, południe i wieczorem. W przypadku gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka nasz element betonowy jest narażony na działanie promieni słonecznych należy ją polewać (skrapiać) jeszcze obficiej i częściej.

2. Ochrona wylewki przed wysokimi temperaturami i szybkim parowaniem

Dobrym sposobem jest rozłożenie na elemencie betonowym folii budowlanej i wylewnie pod te folie wody. Zapobiega to zbyt szybkiemu odparowaniu wody i dłużej ochładza beton. Woda ma szansę wniknąć w strukturę betonu, co jest niemożliwe przy procesach szybkiego parowania.

3. Ochrona wylewki przed działaniem niskich temperatur

Jeżeli element wylewamy późną jesienią bądź wczesną wiosną lub w ziemie należy taki beton zabezpieczyć przed działaniem niskich temperatur. Im cieńsza warstwa betonu tym wrażliwszy beton na przemarzanie. Doprowadza do zerwania wiązań – taki beton traci swoje właściwości. Aby temu zapobiec należy taką wylewkę obłożyć wełną mineralną, styropianem bądź owinąć kilkoma warstwami folii.

4. Warunki jakie należy zapewnić w pomieszczeniu

W pomieszczeniu, gdzie wysycha wylana wylewka należy zapewnić maksymalną wilgotność. Wylewka powinna być chroniona przed przeciągami i punktowym nagrzewaniem przez promienie słoneczne wpadające do wnętrza. W czasie wysychania wylewki nie powinno się na niej składować materiałów wrażliwych na zawilgocenie, mimo, że na pierwszy rzut oka wylewka nadaje się do użytkowania.

5. Powstałe nierówności i inne deformacje

Wszelkie nierówności wylewki należy zeszlifować po jej wyschnięciu. Jeżeli do betonu dodano zbyt dużą ilość wody podczas wysychania mogą tworzyć się następnego dnia po wylaniu kałuże. Takie kałuże powodują, że wylewka w tym miejscu tworzy wgłębienie. Miejsce takie określa się jako „zgorzelina”. Można ją usunąć z pomocą papieru ściernego. Zgorzelinę powinno się usuwać, gdyż pozbycie się jej skraca czas wiązania betonu w tym miejscu i zapewnia lepszą przyczepność dla warstwy wykończeniowej np. z glazury.

Dbacie o swoje wylewki betonowe? W jaki sposób? Zauważyliście na nich spękania itp.? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDach ze strzechy, słomy – koszty, wady i zalety
Następny artykułPrzydomowa oczyszczalnia ścieków – formalności, koszt

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here