1. Wymagane formalności

Niestety nie każdy może na swojej działce zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Możliwe jest to wyłącznie w miejscowościach, które nie zostały jeszcze skanalizowane. Tam gdzie istnieje już sieć kanalizacji zgoda na oczyszczalnię nie zostanie wydana. Nawet wówczas, gdy jeszcze nie ma kanalizacji, lecz jest już przewidziany termin rozpoczęcia budowy sieci kanalizacyjnej – zgoda nie zostanie udzielona. Jedynie w przypadku, gdy nasz dom znajduje się w miejscu, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia kanalizacji możemy skutecznie ubiegać się o udzielenie zgody.

Ponadto na budowę przydomowej oczyszczalni potrzebne jest miejsce na działce i zachowanie odpowiednich odległości od budynków mieszkalnych, drogi i ujęć wody sąsiadów.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga projektu architektonicznego ani uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest natomiast zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni i w odczekanie 30 dni w czasie których urząd może nas powiadomić o ewentualnym sprzeciwie. Jeżeli urząd milczy przez 30 dni – możemy przystąpić do budowy.

2. Warunki panujące na działce a typ oczyszczalni

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków i wybór rodzaju oczyszczalni jest uzależnione od warunków geologicznych panujących na działce oraz wielkości działki. Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym lub filtrem piaskowym wymaga 50-90 m² na działce, oczyszczalnia z filtrem gruntowo-korzeniowym potrzebuje 20-40 m² powierzchni na działce, oczyszczalnie ze złożem biologicznym oraz oczyszczalnie z bioreaktorem z osadem czynnym zajmują średnio 6-15 m² a najmniejsza możliwa oczyszczalnia ścieków to zaledwie 4-9 m² miejsca na działce.

Kolejnym parametrem ważnym dla wyboru rodzaju oczyszczalni ścieków jest poziom wód gruntowych. Poszczególne typy oczyszczalni wymagają muszą zostać dostosowane do poziomu wód gruntowych na działce. Poziom wód gruntowych powinien zostać określony na najwyższym poziomie. Stąd też na terenach zalewowych czy podtapianych okresowymi opadami nie można zbudować przydomowej oczyszczalni ścieków. Niski poziom wód gruntowych jest konieczny, jeżeli planujemy instalację oczyszczalni z drenażem, nawet jeżeli będzie to drenaż połączony z wymianą gruntu na dobrze przepuszczalny oraz dla oczyszczalni z filtrem pisakowym. Pozostałe typy oczyszczalni mogą zostać umieszczone na działce z wysokim poziomem wód gruntowych.

Wymóg dotyczący przepuszczalności gruntu jest ważny dla rozsączania w gruncie ścieków. Dobrze przepuszczalny grunt jest wymogiem dla budowy oczyszczalni ścieków z drenażem i z filtrem piaskowym.

3. Oczyszczalnia ścieków na działce a kwestie aranżacji ogrodu

Oczyszczalnia ścieków nie oznacza, że musimy rezygnować z pięknego ogrodu. Mitem jest, że obecność oczyszczalni ścieków oznacza przykry zapach w jej okolicy. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do gruntu w np. skalniku. Wówczas rura odprowadzająca wodę nie będzie widoczna. Ponadto oczyszczalnia z fitoreaktorem może wyglądać jak efektowny skalnik obsadzony specjalnymi roślinami. Oprócz tych roślin żaden z elementów oczyszczalni nie jest widoczny, śladem po oczyszczalni jest jedynie właz z kamienną pokrywą umożliwiający usuwanie osadu przez firmy asenizacyjne.

4. Koszty wykonania i eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnię ścieków można samodzielnie zamontować, nie koniecznie musimy w tym celu wynajmować specjalną firmę montażową, których nie brak na rynku. Koszty oczyszczalni to przede wszystkim koszty związane z robotami ziemnymi oraz zakup osadników, systemu rur i innych urządzeń w zależności od typu oczyszczalni. Kompletna oczyszczalnia dla czteroosobowej rodziny (oczyszczalnia z drenażem) jest dostępna za około 3-4 tysiące zł. Inne typy oczyszczalni przydomowych są droższe, zaś ceny wahają się od 6 do 16 tyś. zł. Koszty eksploatacji są niewielkie i w zasadzie ograniczają się do czyszczenia osadnika przez firmę asenizacyjną.

Co myślicie o takiej przydomowej oczyszczalni? Zainwestowalibyście w nią? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pielęgnować beton?
Następny artykułJak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here