Należy zawsze pamiętać, że po zamontowaniu napędu brama powinna otwierać się płynnie i im lżej tym lepiej. Kilka ważnych informacji, które pomogą nam zdecydować się na określony model:

1. Awaryjne otwarcie bramy

w przypadku, gdy w domu nie będzie prądu a my nie będziemy mogli się dostać do wnętrza budynku, ponieważ każdy mechanizm od wewnątrz budynku da się tzw.. „wysprzęglić” – uruchomić manualnie. Problem pojawia się, gdy nie mamy możliwości wejścia do garażu a trzeba bramę otworzyć z zewnątrz. Należy tak zgrać napęd, aby była możliwość awaryjnego otwarcia, czyli „wysprzęglenia” z zewnątrz. Zainstalowanie napędu najlepiej powierzyć specjalistom, bo każdy napęd ma swoje specyficzne cechy, które utrudniają laikowi jego montaż.

2. Eliminacja zbędnego hałasu

Kolejnym istotnym czynnikiem jest uciążliwy dla otoczenia hałas. Bramy, które posiadają łańcuch napędowy nieco hałasują. Jeżeli nad garażem mamy np. sypialnię, należy poszukać takiego napędu, w którym zastosowany został pasek kewlarowy – który w czasie otwierania nie hałasuje. Eliminuje to niepotrzebny i niejednokrotnie uciążliwy hałas.

3. Bezpieczeństwo korzystania z bramy garażowej

Należy bramę dobierać tak aby minimalizowała wszelkie możliwe przytrzaśnięcia przeszkód- małego dziecka lub psa. Większość producentów swoje napędy do bram zabezpiecza różnorakimi czujnikami. Dobrym zabezpieczeniem jest fotokomórka – która po przecięciu wiązki lasera zatrzymuje mechanizm albo wprowadza go w ruch wsteczny (otwiera bramę).

4. Odpowiedni dobór mocy napędu do rodzaju bramy garażowej

Napęd można zastosować do praktycznie każdej bramy, poza sposobem otwierania musimy uwzględnić odpowiedni dobór mocy do skrzydła. Słaby silniczek może nie być w stanie otworzyć skrzydła bramy garażowej wykonanego z litego drewna i ważącego około 100 kg.

5. Możliwość zintegrowania systemu napędowego z innymi urządzeniami

Można zintegrować system napędowy bramy garażowej z systemem bramy wjazdowej. Nawet gdy mamy do czynienia z produktami pochodzącymi od różnych przedsiębiorców – zarówno bramy wjazdowej, jak i garażowej. Można wówczas zamontować dodatkowy radioodbiornik przy jednym z napędów, aby przechwytywał sygnał pilota od innego producenta – wydatek taki to zaledwie 200 złotych. Otwarcie bramy garażowej przez napęd można połączyć z automatycznym zapaleniem się światła w garażu.

6. Szybkość otwierania bramy

Musimy przy wyborze napędu zastanowić się nad szybkością otwierania bramy, jaka będzie nam odpowiadać. Od szybkości otwierania zależy, ile cykli otwierania napęd jest w stanie wykonać. Szybsze napędy umożliwiają wykonanie około 20-30 cykli dziennie (czyli pełnych komend otwórz/zamknij), wolniejsze – są w stanie wykonać nawet 3 razy więcej cykli.

7. Wysokość otwarcia

Niektóre systemy umożliwiają programowanie wysokości otwarcia bramy garażowej np. do 1/3 wysokości w celu chociażby lepszej wentylacji garażu w ciągu dnia.

8. Wybór akcesoriów do otwierania bram garażowych

Pomysłowość producentów w zakresie oferowanych akcesoriów dodatkowych jest ogromna. Popularne są piloty w kształcie breloczka do kluczy czy montowane bezpośrednio w kluczykach (kartach) do samochodów itp. Konieczność noszenia kluczyków eliminują rozwiązania wykorzystujące czytnik linii papilarnych, który może sterować nie tylko bramą garażową lecz drzwiami wejściowymi czy bramą wjazdową.

Opłaca się Waszym zdaniem inwestować w automatykę do bram? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uniknąć niezręcznych sytuacji?
Następny artykułTaras z kostki brukowej – krok po kroku

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here