Krok pierwszy – planowanie i rysunki

Taras ziemny wykonany z kostki brukowej wykonuje się dokładnie tak samo, jak układa kostkę na gruncie z tą różnicą, że w przypadku tarasu logiczne byłoby wykonanie go wyżej niż grunt, np. jakieś 20-30 cm nad gruntem, żeby utworzył się tzw. stopień. Takie rozwiązanie zapewni nam łatwe użytkowanie takiego tarasu ponieważ trudniej będzie go zabrudzić i nie będzie on porastał mchem. Dodatkowo łatwo z takiego tarasu można odprowadzić wodę, co ułatwiać będzie jego użytkowanie. Jest to tylko sugerowane rozwiązanie i wszystko zależne będzie od inwestora i warunków panujących na danej budowie.

Aby prawidłowo wykonać taki taras, anglezy wykonać pod niego odpowiednią podbudowę., która będzie odsączać wodę i zapobiegać osiadaniu kostki brukowej. Tarasy najwygodniej i estetyczniej będzie wykonywać z kostki przypominającej kształtem bruk, najlepiej w różnych kolorach. Dzięki temu można uzyskać ciekawe wzory podnoszące estetykę naszego domu.

Przed przystąpieniem do prac należy wstępnie określić kształt oraz wzór tarasu. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, iż taras z kostki brukowej może mieć dowolny kształt.

Krok drugi – przygotowanie wykopu na podbudowę i izolacja ścian budynku

Konieczne jest wybranie nadmiaru ziemi, wyrównanie powierzchni na którą będziemy sypać podbudowę tarasu. Połączenie ściany budynku i tarasu należy odpowiednio zaizolować dwoma warstwami papy termozgrzewalnej przed wykonaniem podbudowy. Papę najwygodniej jest dodatkowo zabezpieczyć 2 cm warstwą styropianu lub styrodur przed uszkodzeniami mogącymi powstać wskutek ubijania kruszywa, które może ponacinać powierzchnię papy zmniejszając jej szczelność. Jeżeli chcemy zapobiegać powstawaniu w tym miejscu mostka termicznego, można dla pewności na papę nałożyć styrodur dowolnej grubości i folię kubełkową i dopiero zabrać się za podsypkę. Także folię kubełkową musimy zabezpieczyć 2 cm warstwą styropianu przed skutkami ubijania kruszywa.

Krok trzeci – wykonanie podbudowy pod tras ziemny

Ubijamy podbudowę np., stopą wibracyjną. Podbudowę wykonujemy z kilku rodzajów kruszyw – zaczynając od najgrubszego (np. tłucznia), kończąc piaskiem. Warstwy wysypane z każdego kruszywa (o głębokości 20 cm każda) należy oddzielnie ubić. Jeżeli kruszywo jest suche można je zwilżyć wodą – wówczas ubija się lepiej i klinuje.

Pod kostkę brukową bezpośrednio sypiemy piasek lub tzw. pospółkę (czyli piasek z drobnym kruszywem).

Krok czwarty – krawężniki tarasu

Układanie kostki brukowej rozpoczynamy od wykonania krawężników, które osadzamy na betonie i łączymy obsypując je zaprawą betonową – tworząc z zaprawy stożek. Około ¼ wysokości każdego krawężnika musi zostać zatopiona w betonie. Krawężniki (w zależności od wysokości podbudowy i kształtu tarasu) można osadzać już przed wykonaniem kompletnej warstwy podbudowy – np. jeżeli wykonujemy 40 cm podbudowy, to na wysokości 20 cm podbudowy można osadzać już krawężnik. Należy pamiętać, aby bezpośrednio przy krawężniku nie ubijać zbyt intensywnie stopą wibracyjną – gdyż świeży beton może się jeszcze odkształcić. Aby łatwiej formować kształt tarasu wygodnie jest krawężniki pociąć na mniejsze elementy piłą diamentową lub dokupić gotowe, mniejsze elementy.

Krok piąty – wyłożenie tarasu kostką brukową

Na tarasie układamy kostkę według wyznaczonego wcześniej wzoru. Wzór można wyrysować na warstwie piasku lub pospółki, co ułatwi nam układanie kostki.

Po ułożeniu kostki należy ją ubić przy pomocy stopy wibracyjnej, pod którą musi zostać położona warstwą gumy o grubości 1 cm, aby nie uszkodzić kostki brukowej.

Czy tego rodzaju prace zwykle zlecacie fachowcom czy wykonujecie sami? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka automatyka do bram?
Następny artykułJak być uprzejmym?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here