Jak być uprzejmym?

Uprzejmość polega na stosowaniu się do dobrych manier w różnych sferach życia. Objawia się ona zarówno w czyjeś mowie, jak i postawie. Uprzejmość przejawia się poprzez bycie grzecznym i uczynnym wobec innych ludzi. Osoba uprzejma nie przejdzie obojętnie obok kogoś, kto potrzebuje pomocy. Ofiaruje swą pomoc przy wnoszeniu wózka do autobusu, ostrzeże kogoś o rozsuniętym plecaku, ustąpi pierwszeństwa w kolejce osobie starszej, otworzy drzwi do windy obładowanej sąsiadce.

Czym jeszcze przejawia się uprzejmość?

Przede wszystkim na używaniu trzech magicznych słów. Od dziecka mamy wpajane, w jakich sytuacjach należy dziękować, przepraszać i prosić. Często jednak zapomina się o ich użyciu. Te grzecznościowe zwroty są niczym zaklęcia: potrafią załagodzić konflikt, wzbudzić czyjąś sympatię, okazać szacunek drugiej osobie, amortyzować nietaktowne zachowanie.

O uprzejmości zapomina się najczęściej w miejscach użyteczności publicznej. Szczególnie w urzędzie, kiedy to poirytowanie samą obecnością tam powoduje w ludziach duże pokłady nietaktownego zachowania. Zapominają oni o przywitaniu się z urzędnikiem, jasnym wyjaśnieniu celu swojej wizyty, a także o używaniu grzecznościowych zwrotów. Sami natomiast wymagając odwrotnego zachowania od pracowników placówki.

W jakich sytuacjach bywacie nieuprzejmi? Robicie to świadomie? Podzielcie się doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here